اخبار پایگاه : 16 مهر روز جهانی کودک
شانزدهم مهرماه (8 اکتبر) در برخی نقاط دنیا از جمله ایران روز جهانی کودک است.
در سال 1946 بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا ، انجمن عمومی سازمان ملل به منظور حمایت از کودکان ، مرکز یونیسف را که ابتدا انجمن بین المللی ویژه کودکان سازمان ملل نام گرفت ایجاد کرد.
در سال 1953، یونیسف یکی از بخشهای دائمی در سازمان ملل گردید  و روز 8 اکتبر ” روز جهانی کودک ” نام گذاری شد.
وظیفه انجمن کمک به کودکان یعنی یونیسف ، مراقبت از کودکان و برآوردن نیازهای اولیه آنها در سالهای ابتدایی زندگی؛ ترغیب و تشویق والدین به تعلیم فرزندان می باشد.
همچنین تلاش این انجمن برای کاهش بیماری ، مرگ و میر در کودکان و حمایت از آنها هنگام جنگ و حوادث طبیعی و … است .
کودکان، آسیب پذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچ چیز آنان از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگرشان نباید کاست. عدم توجه به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه‌هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشه‌دار می‌سازد نه توجیه اقتصادی دارد و نه حرکتی انسانی محسوب می‌شود.
همه انسانها میدانند که آینده دنیا و فردای کشورشان در گرو تربیت و رشد و سلامت کودکان و فرزندان امروز است. و این حق مسلم هر کودکی است تا در سلامت کامل جسمی و بدنی و بهترین شرایط برای زندگی پا به عرصه وجود بگذارد.
پس بیاییم با توجه بیشتر به لزوم آزمایشهای ژنتیک پیش از ازدواج و یا قبل از بارداری و غربالگری های حین بارداری نعمت سلامتی را به فرزندانمان هدیه دهیم و او را برای زندگی سالم تر و با نشاط تر آماده کنیم.
و سخن آخر و همیشگی ما اینکه اگر چه بیماری های ژنتیکی لاعلاج , دردناک و پرهزینه هستند و اغلب قابل درمان هم نیستند, اما میتوان با انجام به موقع مشاوره های ژنتیک و صرف هزینه ای بسیار کمتر از هزینه های درمانی از تولد فرزندان معصوم مبتلا به بیماری های ژنتیکی جلوگیری کرد.
به امید فردایی بهتر با کودکانی سلامت و شاد در سراسر دنیا