اخبار پایگاه : تشخیص بیماری Covid-۱۹ در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی
آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی با دارا بودن استاندارد بین المللی  ISO-۱۵۱۸۹  و بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت در تشخیص بیماریهای ژنتیکی، تعیین هویت و خدمات متعدد ژنتیکی، تشخیص بیماری Covid-۱۹ را نیز با مجوز وزارت بهداشت  درمان و آموزش پزشکی در دستور کار خود قرار داده است  و با انواع روش های مولکولی این تشخیص را انجام می دهد.
ویروس SARS-Cov-۲ یا کرونا ویروس جدید، عامل شناخته شده مسبب  بیماری کوید۱۹ (covid-۱۹) می­باشد که اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی به احتمال زیاد از شهر ووهان چین آغاز شد و منجر به ایجاد بزرگترین همه گیری تاریخ شد یکصد ساله در جهان شد.  بیماری کوید ۱۹ فقط با آلودگی به ویروس کرونا ایجاد می شود ولی بعضی از علائم این بیماری با سرماخوردگی وآنفلوآنزای فصلی مشترک است و اطلاع از این موضوع برای چگونگی رفتار بیمار یا رفتار اطرافیان با وی و نیز انجام قرنطینه احتمالی بسیار مهم است.
همه گیری ویروس کرونا ما را غافلگیر نموده است. این بیماری جان بسیاری از عزیزان و کادر پزشکی را گرفته است و علاوه براین، مشکلات عدیده­ای از جنبه­های اقتصادی، اجتماعی، روانی و ... را برای کشور ایجاد کرده است. این ویروس با سرعت زیاد در حال گسترش است و برای جلوگیری از شیوع بیشتر، نیاز به یک همکاری جمعی می­باشد.
یکی از بهترین راه ها برای کنترل همه گیری این بیماری، شناسایی افراد ناقل و بیمار می باشد. افراد ناقل ممکن است تا دو هفته ناقل بیماری باشند ولی هیچ علائمی از بیماری نشان ندهند و بیماری را به دیگران منتقل کنند. بعضی از افراد که رفتار های پر خطر داشته­ اند، به طور مثال در اجتماعاتی شرکت کرده­اند که فرد یا افراد بیمار در آن وجود داشته و یا در گرد هم آیی خانوادگی با فرد بیمار ارتباط داشته اند و در معرض آلوده شدن بوده اند، و یا به هر دلیلی خود را ناقل و یا مبتلا به Covid-۱۹  می دانند، جهت اطلاع از وضعیت سلامتی خود باید تست تشخیص ابتلا به ویروس کرونا را انجام دهند.
از آنجا که بیشتر علایم بیماری Covid-۱۹ و آنفولانزای فصلی مشابه است دانستن اینکه ایا این علائم مربوط به بیماری Covid-۱۹ است و یا مربوط به یکی از انواع آنفولانزای A یا B موسوم به انفولانزای فصلی می­باشد، در نحوه رفتار بیمار و همچنین نحوه برخورد دیگران با بیمار چه در محیط منزل و یا بیرون منزل مهم است. نکته بسیار حائز اهمیت این است که، در مواردی فرد می تواند همزمان مبتلا به هر دو بیماری شود. لذا تست تشخیص همزمان ویروس کرونا و آنفلوآنزا می تواند بسیار مفید و لازم باشد. البته باید توجه داشت که این تست برای تشخیص ویروس کرونا از دقت کمتری نسبت به آزمایش تخصصی کرونا برخوردار است. زیرا در تست اختصاصی ۳ مارکر  مربوط به  ویروس کرونا (SARS-Cov-۲)  مورد شناسایی قرار می گیرد، ولی در تست همزمان برای هر دو ویروس تنها یک مارکر در نظر گرفته می شود (به علت محدودیت آزمایش) که در صورت مثبت بودن از نظر ویروس کرونا میتوان با تست اختصاصی این نتیجه را تایید نمود.
بنابراین وقتی مشکوک به آلوده شدن به این ویروس هستید و یا مبتلا به علائم کووید ۱۹ شده اید و یا در معرض بیماری و یا ویروس قرار داشته اید و احتمال ابتلا را زیاد می دانید و یا قصد مسافرت دارید و یا به هر دلیل دیگری نگران هستید می توانید با انجام تست ژنتیکی کرونا که از هر تست دیگری دقیقتر و مناسبتر است از سلامت خود اطمینان حاصل کنید. در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی انواع تست های ژنتیکی این ویروس انجام می شود که شامل موارد زیر می باشند:
  • تشخیص همزمان ویروس کرونا و آنفلوآنزای A و B با روش Real Time PCR و با استفاده از اخرین فناوری روز دنیا
  • تشخیص اختصاصی ویروس کرونا با روش Real Time PCR
  • بررسی دقیق ژنتیکی ویروس کرونا و آنفلوآنزای A و B در موارد خاص و بنا به درخواست مراجعین (با یک روش ابداعی و چندین مارکر ژنتیکی بی نظیر در سطح جهان برای موارد خاص و جلوگیری از خطای احتمالی روشهای فوق و نیز اطمینان از اینکه مراحل نمونه برداری و انجام آزمایش درست انجام شده است. این روش مارکرهای تعیین هویت یا تعیین اصالت نمونه را نیز در خود جای داده است.)
  • تست مولکولی برای تشخیص مواردی که ممکن است دچار موتاسیون شده باشند مانند کرونای انگلیسی و یا انواع جدیدتر ویروس
  • تست تعیین توالی ویروس
  • تست ژنتیکی استعداد به ابتلا و یا شدت بیماری کووید-۱۹(Fatality test)