مطالب مفید : علل موثر بر باروری مردان
از جمله عوامل موثر بر کاهش باروری مردان به طور خلاصه می توان به مصرف نوشیدنی های الکلی ، سیگار کشیدن ، ماری جوانا و مصرف مخدر دیگر که تمامی این مواد می توانند بر کاهش تعداد اسپرم ها و کاهش کیفیت اسپرم تاثیر بگذارند.
برخی عوامل محیطی در کار نیز روی کمیت و کیفیت اسپرم ها اثر می گذارند مانند قرار گرفتن مداوم در معرض عوامل خاصی نظیر سرب ، آفت کش ها و جیوه و قرار گرفتن در معرض اشعه مانند افرادی که در مراکز رادیوتراپی مشغول به فعالیت هستند.
تغذیه نامناسب قبل از اقدام به بارداری نیز می تواند بر کیفیت و کمیت اسپرم تاثیر گذار باشد از جمله عوامل اثبات شده می توان به کمبود روی در آقایان اشاره کرد. که در این مورد مصرف مکمل های غذایی و ویتامین خاص می تواند منجر به بهبود قدرت باروری مردان شود.
اگر تصمیم به پدر شدن دارید بهتر است قبل از اقدام به بارداری مصرف الکل ، تنباکو ، سیگار ، ماری جوانا و هر نوع ماده مخدر را کنار بگذارید یا به حداقل میزان ممکن مصرف نمایید و در صورت وجود بیمارهای نظیر فشار خون بالا و دیابت و واریکوسل (اتساع وریدهای ناحیه بیضه که باعث گرم شدن بیش از حد ناحیه و کاهش اسپرم ها می شود) و افسردگی و اضطراب و مصرف داروهای خاص حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید و مدیریت و درمان موثر این بیماریها را هر چه سریعتر انجام دهید.