مطالب مفید : نکاتی درباره کرونا دلتا که حتما باید بدانید
نوع دلتا بسیار مسری است. به گفته کارشناسان بهداشت ایالات متحده، نوع جدید هر ویروسی معمولا مسری‌تر است، زیرا اغلب بسیار کارآمدتر است و به راحتی منتقل می‌شود.
به نظر می‌رسد که علائم نوع دلتا با نوع اصلی کرونا یکسان باشد. با این حال، به گفته پزشکان و ناظران بهداشت، مبتلایان به نوع دلتا، به ویژه افراد جوان، سریع‌تر بیمار می‌شوند. تحقیقات اخیر نشان داده که نوع دلتا با سرعت و شدت بیشتری در دستگاه تنفسی رشد می‌کند.
نوع دلتا افراد واکسینه ‌نشده را بیشتر مبتلا می‌کند. واکسن‌های مختلف در بازار در جلوگیری از ابتلا به کرونا بسیار موثر، و در مبارزه با نوع دلتا موثر هستند.
ابتلای مجدد در افراد واکسینه‌ شده نادر است، اما اتفاق می‌افتد. با نظر به اینکه واکسن‌های کووید موجود به طور متوسط نود درصد موثر هستند، کارشناسان بهداشت پیش‌بینی می‌کنند که حدود ده درصد افراد واکسینه‌ شده ممکن است مجددا، از جمله به نوع دلتا، مبتلا شوند.
نوع دلتا می‌تواند در جوامعی با میزان پایین واکسیناسیون، به ویژه مناطق روستایی با دسترسی محدود به مراقبت‌های پزشکی، فاجعه به بار آورد. این مشکل در حال حاضر در سراسر جهان در کشور‌های فقیرتر، که واکسن کرونا در آن‌ها در دسترس مردم نیست، مشاهده می‌شود.
بسیاری از افرادی که واکسن نزده‌اند، پس از ابتلا به ویروس، بابت عدم دریافت واکسن اظهار ندامت می‌کنند. به گفته ناظران بهداشت، بیماران جوان‌تر، پس از بستری شدن بابت بیماری حاد با منشاء نوع معمولی یا دلتا، می‌گویند که حسرت می‌خورند که چرا واکسن نزده‌اند.
برخی متخصصان توصیه می‌کنند که حتی در صورت واکسینه شدن کامل، خوب است که مردم کماکان از ماسک استفاده کنند. کارشناسان بهداشت همچنین به افراد واکسینه‌ شده توصیه می‌کنند که از حضور در گردهمایی‌های بزرگ خودداری کنند و در مکان‌های سرپوشیده که وضعیت واکسیناسیون دیگران معلوم نیست، ماسک بزنند.
احتمالاً گونه‌های متنوع ‌تری از ویروس کرونا ظهور کنند. در حال حاضر نوع دلتا که از هند آمده برجسته ‌ترین گونه ویروس کروناست.