مطالب مفید : ویروس HPV چیست؟
ویروس HPV از شایع ترین عفونت های مقاربتی در انسان است که باعث سرطان سرویکس و زگیل های تناسلی می شود. طولانی شدن عفونت با بعضی از انواع HPV می تواند منجر به سرطان سرویکس شود.
انواع دیگری از سرطان ها مثل سرطان مقعد، آلت تناسلی مذکر، واژن و ناحیه خلفی حلق با عفونت HPV در ارتباط می باشند.
راه انتقال ویروس ها از طریق تماس پوست با پوست یا مخاط از فرد دیگر منتقل شده و به واسطه زخم پوستی یا مخاطی ویروس ها وارد بدن می شوند. شایع ترین راه انتقال عفونت از راه تماس جنسی است.
تیپ های مختلف ویروس HPV در زمینه ارتباط با سرطان دهانه رحم به دو گروه پر خطر و کم خطر طبقه بندی می شود. گروه کم خطر HPV۶ و HPV۱۱ و گروه پر خطر انواع HPV ۱۶ و ۱۸ و ۳۱ و ۳۳ و ۴۵ با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند که نوع ۱۶ و ۱۸ با هم حدود هفتاد درصد سرطان های دهانه رحم را شامل می شوند. لذا در صورت بروز علائم زگیل تناسلی و یا بروز رفتار پر خطر جنسی توصیه به درمان سریع و پیگیری های لازم می شود.
در اکثر موارد زگیل های تناسلی بدون درمان بهبود می یابند، در صورت بروز زگیل ها توصیه به درمان توسط متخصص پوست یا متخصص زنان می شود.
امروزه با انجام پاپ اسمیر بررسی تیپ های مختلف ویروس HPV امکانپذیر می باشد.
از راه های پیشگیری از زگیل تناسلی می توان به پایبندی به اصول اخلاقی در خانواده ، عدم ارتباط جنسی ناسالم و پرخطر، پرهیز از اپیلاسیون و لیزر در امکان غیر بهداشتی اشاره کرد و در صورت ابتلا از دستکاری و کندن زگیل ها به شدت خودداری شود.