مطالب مفید : روش های حفاظت از خود در برابر آلودگی هوا
هر چند شهروندان در تعیین سیاست های کلی برای کاهش آلودگی نقشی ندارند، اما با رفتار مناسب می توانند از میزان آلاینده های هوا بکاهند. با این حال همه افراد بخصوص کسانی که دارای بیماری های تنفسی و ریوی هستند باید روش هایی را برای حفاظت از خود در برابر آلودگی هوا به کار گیرند. برخی از این روش ها عبارتند از:
استفاده از ماسک در فضای باز : ماسک های مختلفی تولید شده اند که قادرند هوای محیط را پیش از تنفس پالایش کنند. با این حال این ماسک ها که مصرف عمومی دارند نمی توانند بطور کامل از ورود آلاینده ها به دستگاه تنفسی انسان جلوگیری کنند.
تغذیه مناسب : با مصرف برخی از خوراکی ها می توان با آلودگی هایی که از طریق تنفس و جذب در خون وارد بدن می شوند مقابله کرد. همچنین برای کاهش آسیب های ناشی از این آلودگی از جمله برای درمان سرفه و آلرژی تنفسی می توان از این مواد غذایی استفاده کرد.
شیر و لبنیات، مواد غذایی حاوی ویتامین سی مانند پرتقال و سیب، امگا ۳ که در ماهی و زیتون به وفور یافت می شود، کلم بروکلی و سایر مواد غذایی سرشار از ویتامین بی می توانند در حفظ سلامتی موثر باشند.
نگهداری از گیاهان تصفیه کننده هوا : برخی از گیاهان خانگی می توانند تا حدی هوای داخل خانه را تصفیه کنند. نگهداری از این گیاهان علاوه بر کاهش میزان آلاینده ها باعث مطبوع شدن هوا نیز می شود.