برای بیماران
در داخل هسته­ی سلولها، مولکول DNA  به صورت ساختار در هم پیچیده ی کلاف مانند بسته بندی شده است که به آن کروموزوم می­گویند.
هر کروموزوم در ساختار خود ناحیه ی فشرده ای به نام سانترومر دارد که کروموزوم را به دو بخش یا دو بازوی کوتاه و بلند تقسیم می­کند. موقعیت سانترومر شکل مشخصی به هر کروموزوم می­دهد و می­تواند برای توصیف موقعیت ژن ها استفاده شود.
کروموزوم‌ها از نظر تعداد و شکل در موجودات زنده  مختلف بسیار متفاوت هستند ژن های موجود بر روی کروموزوم ها ویژگی های مختلف موجودات را تعیین می­کنند.
مجموعه ژنومی انسان بر روی ۴۶ کروموزوم یا به عبارتی ۲۳ جفت کروموزوم که هر سری آن از پدر و مادر به ارث رسیده قرار گرفته است.
۴۶ کروموزوم موجود در سلول‌های انسانی در کنار هم دارای طولی برابر با ۲۰۰ نانومتر هستند. اگر این کروموزوم‌ها از حالت فشرده باز شوند، طول ماده ژنتیکی (ژنوم)کل، در هر سلول انسانی برابر با ۲ متر خواهد شد.
 
رده بندی داروها در دوران بارداری
گروه A : در این گروه از داروها مطالعات کافی روی زنان باردار انجام شده است و نتایج حاصل از مطالعات بیانگر عدم مشاهده خطر در سه ماهه اول بارداری بر روی جنین است که به این گروه داروهای مجاز در دوران بارداری می گویند.
گروه B : مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد اما مطالعات کافی بر روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین سه ماهه اول انجام نشده است.
گروه C : در این گروه مطالعات روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو روی جنین اثرات جانبی داشته ولی مطالعات کافی روی انسانها انجام نشده است در صورتی که منافع استفاده از دارو بیش از مضرات آن باشد ممکن است دارو تجویز شود.
گروه D :در این گروه از داروها مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است پزشک دارو را تجویز می کند.
گروه X : این گروه از داروها بیانگر ایجاد اختلالات، آسیب ها و ناهنجاری ها بر روی جنین بوده است. به دلیل آسیب به جنین و خطر بالای مصرف دارو ممنوع است.
در صورتی که سابقه مصرف دارو به علت بیماری خاص دارید قبل از اقدام به بارداری با پزشک معالج خود مشورت نمایید.
 
الکل موجود در خون مادر از طریق جفت وارد بدن جنین می شود و بر روی رشد تمام اعضای بدن او تاثیر می گذارد. از آنجا که اعضای اصلی بدن مانند سیستم عصبی و عروقی در سه ماهه اول بارداری تشکیل می شود مصرف الکل در این دوره تاثیرات شدیدتری دارد اما رشد ارگان های جنین در تمام طول بارداری وجود خواهد داشت و لذا مصرف الکل در تمام این مدت می تواند آسیب زننده باشد.
از عوارض مصرف الکل در بارداری می توان به تولد نوزاد نارس،وزن کم نوزاد هنگام تولد ، سقط جنین و مشکل قلبی مادر زادی، مشکلات شنوایی و ناهنجاری در جنین اشاره کرد.
لازم به ذکر است که هیچ مقدار و تعداد دفعات امنی برای مصرف الکل نمی توان مشخص کرد، مخصوصا مصرف الکل در سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است.
با توجه به اینکه بسیاری از مادران باردار در ماه اول و دوم که از بارداری خود اطلاعی نداشته اند و الکل مصرف کرده اند، لذا توصیه می شود قبل از اقدام به بارداری از مصرف الکل پیشگیری شود.
سندرم لی فرامنی غالبا به واسطه وجود یک جهش در ژن های TP۵۳ و CHEK۲ شناسایی شده و منجر به کسب آمادگی جهت ابتلا به طیف وسیعی از سرطان ها می گردد. این سندرم یک بیماری اتوزومی غالب است بنابراین یک فرد بیمار با احتمال پنجاه درصد جهش را به نسل بعد منتقل می کند.
انواع سرطان های قابل مشاهده در خانواده های حامل جهش شامل سارکوما ، سرطان سینه ،  لوسمی و تومورهای مغزی و سرطان ریه و سرطان استخوان و کانسر پروستات و لوکمی حاد می باشند. محصول پروتئینی ژن جهش یافته P۵۳ به عنوان محافظ ژنوم عمل نمی کند و تجمع جهش ها در سلول های بدن باقی مانده  و سرانجام منجر به تشکیل تومور می گردد.
در صورتی که در خانواده سابقه ای از سرطانهای فوق وجود  دارد احتمال این سندرم مطرح می باشد که توصیه به مشاوره ژنتیک و بررسی ژنتیکی ژن فوق در صورت لزوم می شود.

 
زن باردار به چه ویتامین هایی نیاز دارد؟
در بیشتر موارد تامین این ویتامین ها از طریق رژیم غذایی مقدور است اما در شرایط خاص از مکملهای ویتامین و مواد معدنی استفاده می شود از جمله ویتامین های مهم مورد نیاز در دوران بارداری می توان به اسید فولیک، آهن ، کلسیم و ویتامین دی اشاره کرد.
یکی از مهم ترین ویتامینها در دوران بارداری بخصوص در اوایل بارداری و حتی قبل از بارداری اسید فولیک است.
اسید فولیک که فولات نیز نامیده می شود، یکی از ویتامین های گروه B است. کمبود اسید فولیک در زمان بارداری ممکن است باعث نقص لوله عصبی در جنین شود. به همین دلیل به تمامی زنان باردار اسید فولیک ۱ میلی گرم قبل از بارداری و سه ماه اول بارداری توصیه می شود.
در برخی زنان با سابقه بیماری نقایص لوله عصبی در بارداری های قبلی اسید فولیک با دوز بالا ۵ میلی گرم توصیه می شود.
مصرف مکملهای ویتامین دی، کلسیم و مولتی ویتامین بر حسب نیاز تحت نظر پزشک معالج زنان توصیه می شود.
آهن نیز از موارد ضروری برای زنان باردار است که از چهار ماهگی به بعد توصیه می شود. خانم های باردار تا ۶ هفته پس از زایمان نیز حتما باید قرص آهن را مصرف کنند.