اخبار پایگاه
روز سی ام فروردین  زاد روز حکیم  و دانشمند ایرانی سید اسماعیل جرجانی، بنیانگذار علم آزمایشگاه به عنوان روز علوم آزمایشگاهی تعیین شد.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در پیامی روز بزرگداشت حکیم جرجانی پزشک و پژوهشگر و آزمایشگر را که روز علوم آزمایشگاهی نام گرفته است بر تلاشگران این عرصه تبریک گفت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی متن پیام تبریک دکتر ظفرقندی به شرح ذیل است:
آزمایشگاهی نیز نامگذاری شده است. این خجسته روز را  به یکایک همکاران خدومی که در گوشه گوشه ایران اسلامی در آزمایشگاه های طبی مشغول خدمت به هم میهنان شریف هستند تبریک و تهنیت عرض می کنم.
هرچند اهمیت و ارزش این رشته برای جامعه پزشکی پوشیده نیست اما امروز در اولین ماه  سال هزار و چهار صد و در کوران مبارزه با ویروس جهانگیر کرونا بیشتر از هر زمان دیگر همه ما دریافتیم که والایی و قابلیت این رشته تا چه حد در مرزهای مشترک با بهداشت و درمان به یاری سلامت بشریت می شتابد. همه گیری جهانی کووید نوزده هرچند به دشواری اما بسیار موثر و کارآ به صاحبان سیاست، اقتصاد و سلامت نشان داد، آزمایشگاه ها هرگز یک ابزار ساده و کمک درمانی نیستند. آزمایشگاه ها و متولیان این علم،  حقیقتاً حلقه وصل دانش طب، پیشگیری و اقدامات غربالگری کنترلی در همه گیری ها محسوب می شوند. روزهای اول ورود ویروس کرونا به کشور را هرگز فراموش نمی کنیم که به واسطه کمبود تست های تشحیصی کووید چه سخت و دردناک می گذشت.
اینجانب به عنوان مسئول صنف جامعه پزشکی که بخش قابل توجهی از آن کارکنان و دانش پژوهان این رشته طبی هستند بارها شاهد عملکرد جسورانه آنان در آزمایشگاه های کشور طی همه گیری کرونا بودم بدون آنکه به شایستگی از آنان نام برده یا قدردانی شود. اکنون در پایان یک سال هم آوردی با ویروس کرونا، وظیفه خود می دانم به بهانه سالگرد تقویمی روز علوم آزمایشگاهی، ضمن تهنیت روزتان، یاد و نام جمعی از همکاران شما که بر سر این مبارزه شبانه روزی جان شیرین تقدیم حضرت احدیت کردند را گرامی داشته و  در این آغازین روزهای ماه مبارک رمضان، برای همه شما در سایه سار رحمت واسعه الهی، سلامتی و موفقیت روز افزون آرزو می کنم.
۲۸ فروردین روز جهانی هموفیلی است. حدود دوازده هزار بیمار هموفیلی در کشور زندگی می کنند. انجام ازمایشهای ژنتیک و تشخیص پیش از تولد  یکی از راه های مهم پیشگیری از این بیماری است. در مواردی که در خانواده سابقه ای از انواع  بیماری هموفیلی وجود دارد توصیه به مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم انجام ازمایشهای ژنتیک می شود . از انواع هموفیلی میتوان به هموفیلی  Aو هموفیلی B و نقص فاکتور های انعقادی دیگر اشاره کرد
فدراسیون جهانی هموفیلی  بیش از پنجاه سال است که از جامعه بیماران هموفیلی حمایت می کند، روز جهانی بیماران هموفیلی از سال ۱۹۸۹ از سوی این سازمان به منظور بالا بردن سطح آگاهی در مورد هموفیلی یا اختلال خونریزی و به احترام  فرانک اسکنابل، مؤسس این سازمان در روز تولد او نامگذاری شده است.
سالهاست به مناسبت این روز جهانی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران نماد های شهری در کشور های جهان با نور قرمز روشن می شوند.
یکی از اهداف این نهاد بین المللی در طول سالهای آینده کمک های بشردوستانه و اهدای محصولات بیشتر خونی به کشورهای در حال توسعه و بهبود مراقبت بیشتر پایدار در این کشورها است.
فدراسیون جهانی هموفیلی ضمن اشاره به انواع اختلالات انعقادی نادر از جمله اختلالات پلاکتی و بیماری ون ویلبراند تاکید می نماید که شناسایی بیماران ون ویلبراند و کمک به دستیابی آنها به خدمات تشخیصی و درمانی یکی از الویت های مهم این فدراسیون است. این فدراسیون ضمن تاکید بر این واقعیت که از هر ده بیمار مبتلا به بیماری ون ویلبراند در سراسر جهان هنوز نه نفر شناسایی نشده اند انجمن های هموفیلی عضو در سراسر جهان را دعوت می نماید با استفاده از فرصت فرارسیدن روز جهانی هموفیلی، با اطلاع رسانی و آگاه نمودن مردم تلاش خود معطوف به شناسایی بیماران جدید و تامین دسترسی آنها به درمان بنمایند.
مشکلات زیادی در سطح مراقبتی برای بیماران مبتلا به اختلال خونریزی در سراسر جهان وجود دارد. بر اساس گزارش فدراسیون جهانی هموفیلی در جهان از هر هزار نفر یک نفر به بیماری هموفیلی مبتلا است،  این در حالی است که شمار زیادی از بیماران از بیماریشان اطلاع ندارند و به همین دلیل بسیاری از مراقبت های پزشکی مناسب را در طول زندگی خود دریافت نمی کنند.
برای این بیماری درمان وجود دارد اما بدون مراقبت صحیح بسیاری از بیماران از دردهای زیادی رنج می برند و بسیاری از این دردها ناتوان کننده هستند و برخی از آن ها حتی آسیب دائمی ایجاد می کنند یا در برخی موارد دیگر موجب مرگ بیماران می شود.
لازم به ذکر است در این مرکز کلیه آزمایشهای ژنتیک مربوط به بیماریهای اختلالات انعقادی و به خصوص بیماری هموفیلی مانند آزمایش ژنتیک پیش از تولد، تعیین ناقلین و نیز آزمایش ژنتیک پیش از لانه گزینی انجام میشود.

 
مقدمه
ویروس SARS-Cov۲ که از خانواده کرونا ویروس­ها است در سال ۲۰۱۹ اولین بار در شهر ووهان کشور چین مشاهده گردید که منجر به بزرگترین اپیدمی تاریخ توسط ایجاد بیماری ای با عنوان  کوید ۱۹ (Covid ۱۹)شد. پنومونی، تنگی نفس، تب، درد بدن، اختلالات گوارشی، از بین رفتن حس چشایی و بویای از جمله مهمترین علائم بیماری کوید۱۹ می­باشند، با این حال شدت بیماری از بدون هیچ گونه علائم بالینی در برخی افراد، تا شدید ترین حالات و متاسفانه مرگ در برخی افراد متغیر است. با توجه به شباهت علائم بالینی این بیماری با انفولانزای فصلی و نیز سرماخوردگی در حال حاضر و در زمان نگارش این سند مهمترین راه تشخیصی این بیماری انجام تست PCR برای این بیماری می­باشد. به علت سرایت بالای این بیماری و به دلیل  مسری بودن شدید این ویروس( SARS-Cov۲) نسبت به انواع قبلی آن، و نیز عامل بیماری آنفولانزای فصلی و سرماخوردگی، بعد از تایید ناقل بودن هر فرد چه با علائم بالینی و چه بدون هیچ گونه علائم بالینی باید مراقبت،های بسیار ویژه­ای انجام پذیرد تا از سرایت بیماری به افراد دیگر جلوگیری شود.
هدف
دستورالعمل های مربوط به مراقبت از افرادی که ناقل با علامت یا بدون علامت بیماری کوید ۱۹ هستند
شرح اقدامات
 1. فقط افرادی در محل باشند که حضورشان به جهت مراقبت از بیمار ضرورت دارد.
 2. بیمار باید در اتاقی با تهویه مناسب قرار بگیرد.
 3. بیمار باید حداقل جابجایی را در منزل داشته باشد و فضاهای مشترک با سایر افراد باید دارای تهویه مناسب باشد.
 4. سایر افراد باید در محل یا در اتاقی جدا باشند و اگر چنین امکانی وجود ندارد حداقل فاصله­ی یک متری از بیمار باید رعایت شود و تختخواب بیمار باید مجزا باشد.
 5. کسی که از بیمار مراقبت می کند تا حد امکان  یک فرد سالم باشد که بیماری مزمن دیگری مانند دیابت، فشارخون، نارسایی قلبی و تنفسی نداشته باشد.
 6. بازدید کنندگان محدود باشند و بیمار تا بهبودی کامل با عیادت کنندگان ملاقاتی نداشته باشد.
 7. بدنبال هرگونه تماس با بیمار یا اطرافیان بیمار بهداشت دست که شامل حداقل ۰۲ ثانیه شستشو با آب و صابون یا ضدعفونی کننده های حاوی الکل می باشد انجام شود.
 8. بعد از شستن دست باآب و صابون جهت خشک کردن استفاده از دستمال کاغذی مناسب است، در صورت در دسترس نبودن از حوله تمیز استفاده شود و اگر خیس شد تعویض شود، همچنین حوله ها مرتب شسته شوند.
 9. به منظور مراقبت از ترشحات تنفسی، بیمار باید حتما و دائما از ماسک استفاده کند که هم دهان وبینی را بپوشاند و برای تعویض ماسک حتما ماسک قدیمی را در سطل های زباله در دار دور بیاندازد.
 10. مراقبین و ساکنین در منزل باید یک ماسک مناسب که دهان و بینی را به صورت مناسب بپوشاند استفاده نمایند.
 11. در زمان استفاده از ماسک نباید ماسک در  صورت دستکاری یا جا به جا شود، اگر ماسک با ترشحات تنفسی آلوده شد باید با یک ماسک جدید جایگزین شود.
 12. دستکش و ماسک استفاده شده را دوباره استفاده نکنید.
 13. از تماس مستقیم با ترشحات بدن بیمار پرهیز کنید (خصوصاً ترشحات دهانی و تنفسی و مدفوع). جهت انجام مراقبت های تنفسی و گوارشی و ادراری از دستکش یکبار مصرف و ماسک استفاده شود. شستشو و یا ضدعفونی دست ها قبل از استفاده از دستکش و بعد از برداشتن ماسک و دستکش انجام شود.
 14. ظروف خوردن  و آشامیدن بیمار جدا شود و این وسایل با آب و مواد شوینده به دقت شسته شود.
 15. سطوحی که بیمار با ان در تماس است مانند میز، تلفن، تلفن همراه، رایانه و... را به طور مرتب تمیز و ضد عفونی کنید.
 16. دستشویی و حمام را با مواد ضد عفونی کننده مناسب بصورت مرتب تمیز کنید (وایتکس رقیق شده ۱۰% توصیه می شود).
 17. برای شستشوی لباس ها از آب ۶۰-۹۰درجه استفاده شود و همچنین از مواد شوینده استاندارد استفاده شود.
 18. جهت نظافت سطوح آلوده از دستکش و لباس محافظ مناسب و مقاوم در برابر نفوذ رطوبت استفاده شود. اگر دستکش یکبار مصرف موجود نیست به صورت مناسب با آب و صابون و وایتکس رقیق شده نیز جهت شستشو استفاده شود.
 19. اگر سایر افراد خانواده که در تماس با بیمار بوده اند لازم است به مدت دو هفته اقدامات مراقبتی را مد نظر قرار بدهند و به محض بروز تب، تنگی نفس، سرفه، گلو درد مراجعه نمایند.
 20. در صورت لزوم افراد مشکوک مورد آزمایش قرار گیرند و اگر بیش از یک نفر بیمار در خانه وجود دارد افراد بیمار در اتاق های مجزا و یا در کنار هم باشند و با بقیه افراد سالم و یا به ظاهر سالم طبق موارد ذکر شده در بالا اقدام شود.
 21. افراد ناقل می توانند قبل از بروز علائم بیماری، ویروس را به دیگران منتقل کنند و نیز بعد از بهبود از نظر علائم بیماری ویروس را به دیگران انتقال دهند. لذا خیلی ضروری می باشد که بعد از بهبود ظاهری، فرد ناقل خود را قرنطینه نماید و بعد از گذشت حداقل دو هفته از بروز علائم و یا چند روز بعد از تست منفی از منزل خارج شوند و یا با دیگران در منزل تماس غیر محافظت شده داشته باشند.
 22. حفظ سلامت افراد غیر بیمار بسیار مهم است و لازم است افراد بیمار تا بهبودی کامل و تست کرونای منفی خود را ناقل دانسته و با دیگر افراد سالم در منزل طبق موارد گفته شده ارتباط داشته باشند.
 23. برای انجام تست کرونا ترجیحا افراد مبتلا از منزل خارج نشوند و از آزمایشگاه هایی که تست در منزل می گیرند برای نمونه گیری استفاده شوند.
 24. دانستن نوع ویروس (مثلا جهش یافته) می تواند در مدیریت بیماری موثر باشد.
 25. افرادیکه با بیمار در تماس هستند خود را ناقل در نظر بگیرند و چنانچه مجبور هستند از منزل خارج شوند پروتکل های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.
 26. به فامیل و نزدیکان اطلاع داده شود که اگر کار خیلی ضروری ندارند، به منزل فرد بیمار مراجعه نداشته باشند.
 27. نهایت تلاش باید صورت گیرد تا با رعایت این نکات افراد سالم بیمار نشوند و فرد یا افراد بیمار زودتر بهبود یابد.
 28. در صورت وخامت حال بیمار حتما با پزشک تماس گرفته شود.
روز جهانی پارکینسون
بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که به طور عمده بر نورون های تولید کننده دوپامین در یک منطقه خاص در مغز اثر می گذارد. دوپامین نقش مهمی در تنظیم حرکت بدن دارد و کاهش آن می تواند علت بسیاری از علائم بیماری پارکینسون در فرد مبتلا باشد. علت این عارضه ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باشد. امروزه بالغ بر سی و یک ژن با توارث اتوزوم غالب و اتوزوم مغلوب در بروز این بیماری شناخته شده است.
علائم بالینی شایع این بیماری شامل لرزش دستها و انگشتان و اهسته شدن حرکات (برادی کینزی) و سفتی و اسپاسم عضلانی و اختلال در وضعیت تعادل فرد و مشکل در حرف زدن و تکلم می باشند.
در انتهای روند بیماری ممکن است مشکلات رفتاری و زوال عقل رخ دهد. پارکینسون اغلب به عنوان بیماری افراد مسن شناخته شده است در حالی که در مواردی نیز بیماری در بین جوانان بروز می کند و اغلب پارکینسون جوانان که در سنین پایین و زیر چهل سال بروز می کند به دلایل ژنتیکی رخ می دهد و تقریبا پانزده درصد افراد مبتلا به پارکینسون سابقه خانوادگی این اختلال را در خانواده ذکر می کنند.
امروزه با انجام آزمایش ژنتیک هول اگزوم بررسی ژن های شناخته شده امکان پذیر می باشد و پس از تعیین نوع ژن درگیر در بروز بیماری امکان شناسایی افراد در معرض خطر بیماری وجود دارد. با انجام آزمایش ژنتیک افرادی که در خانواده این جهش ژنتیکی را از والدین خود به ارث برده اند و ممکن است در آینده علامت را بروز دهند شناسایی می شوند.
شعار روز جهانی بهداشت سال ۲۰۲۱: ایجاد جهانی عادلانه‌ و سالم برای همه
روز جهانی بهداشت، مناسبتی است که هر سال مصادف با سالروز تأسیس سازمان جهانی بهداشت گرامی داشته می‌شود. در سال جاری تمرکز این روز روی هدف ایجاد جهانی برابر و سالم‌تر برای همه خواهد بود.
در سال جاری و با وجود فراگیری ویروسی کشنده در سطح جهان، روز جهانی بهداشت بیشترین تمرکز خود را روی این امر قرار داده است که همه افراد از شرایط زندگی و کار مناسب برای داشتن سلامتی برخوردار باشند همچنین در این روز از رهبران جهانی خواسته می‌شود تا نابرابری‌های بهداشتی را کنترل کرده و اطمینان حاصل کنند که همه انسان‌ها در سراسر این کره خاکی، در هر زمان و مکانی به خدمات بهداشتی با کیفیت دسترسی داشته باشند. هدف روز جهانی بهداشت در سال جاری این اصل قانون اساسی WHO را برجسته می‌کند که "برخورداری از بالاترین استاندارد بهداشتی، یکی از حقوق اساسی هر انسانی بدون تمایز نژاد، دین، عقاید سیاسی، شرایط اقتصادی یا اجتماعی است."
امروزه با گسترش همه گیری کرونا همه درباره این بیماری مرموز صحبت می کنند و در مورد این بیماری در سایتهای مختلف با انواع اطلاعات ضد و نقیض در زمینه تشخیص و درمان کرونا  مواجه می شویم سازمان بهداشت جهانی تلاش می کند تا اطلاعات دقیق علمی بر پایه آخرین تحقیقات ثابت شده علمی را ارائه دهد . با توجه به جدید بودن بیماری کرونا توصیه می شود آخرین اطلاعات مهم و اساسی در مورد بیماری کرونا ازجمله تستهای تشخیصی و پیشگیری و نحوه انتقال و درمان واطلاعات مربوط به واکسیناسیون کرونا را از سایت WHOپیگیری نمایید.