اخبار پایگاه
آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی مفتخر است که اعلام کند استاندارد بین المللی آزمایشگاه های پزشکی (ایزو ۱۵۱۸۹) را با بالاترین درجه کیفیت آزمایشگاهی کسب کرده و بهترین و دقیق ترین خدمات ژنتیکی و تشخیصی را به هموطنان عزیز و هم چنین مراجعه کنندگان از کشورهای دیگر ارائه می دهد.
 


جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۰ به کاشفان ویروس هپاتیت سی رسید. هاروی آلتر و چارلز رایس، دو دانشمند آمریکایی و مایکل هوتون بریتانیایی برندگان نوبل پزشکی امسال اعلام شدند.
کمیته اهدا کننده جایزه نوبل گفت که کشف این سه دانشمند تاکنون جان میلیون‌ها نفر را نجات داده است.
ویروس هپاتیت سی به عنوان یکی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان کبد شناخته می‌شود و از دلایل عمده نیاز به پیوند کبد در بیماران است. این ویروس در اکثر موارد علایم آشکاری ندارد و به همین دلیل به عنوان بیماری یا اپیدمی خاموش شناخته می‌شود.
در دهه ۱۹۶۰ میلادی نگرانی گسترده‌ای از دریافت خون‌ اهدایی به دلیل احتمال ابتلا به نوعی هپاتیت مزمن (التهاب کبد) از منشأ ناشناخته و مرموزی پدید آمده بود.
کمیته جایزه نوبل می‌گوید دریافت خون در آن دوره مانند شرکت در شرط‌بندی "رولت روسی" خطرناک بود.
اما اکنون آزمایش‌های خون با دقت و حساسیت بالا باعث شده که این نگرانی در بسیاری از نقاط دنیا از بین برود و از زمان کشف ویروس هپاتیت سی داروهای ضد ویروس موثری برای مقابله با بیماری ساخته شده است.
کمیته اهدای جایزه نوبل در بیانیه‌اش گفت: "برای اولین بار در تاریخ این بیماری قابل درمان است و امید به ریشه‌کن کردن ویروس هپاتیت سی در جهان هر روز بیشتر می‌شود."
این ویروس همچنان سالانه ۷۰ میلیون نفر را آلوده می‌کند و باعث مرگ ۴۰۰ هزار نفر می‌شود.
هپاتیت سی، بیماری خاموش
برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۹ اعلام شدند
نوبل پزشکی به کاشفان شیوه جدید مقابله با سرطان تعلق گرفت
قاتل اسرارآمیز
در دهه ۱۹۶۰ میلادی هپاتیت نوع آ و ب کشف شده بود. اما پروفسور هاروی آلتر که در موسسه ملی بهداشت آمریکا روی بیماران دریافت‌کننده خون تحقیق می‌کرد نشان داد که نوعی عفونت ناشناخته دیگر هم در کار است. بیمارانی بودند که بعد از دریافت خون اهدایی باز هم مریض می‌شدند.
تحقیقات او نشان داد که دادن خون بیماران دچار عفونت به شامپانزه‌ها باعث بیمار شدن آنها می‌شود. این بیماری مرموز با نام هپاتیت "نه آ ، نه ب" شناخته شد و تلاش برای شکار ویروس آغاز شد.
پروفسور مایکل هوتون که در یک شرکت داروسازی کار می‌کرد توانست توالی ژنتیک ویروس را کشف کند. او نشان داد که عامل بیماری نوعی "فلاوی ‌ویروس" است که اکنون با نام هپاتیت سی شناخته می‌شود.
پروفسور چارلز رایس، یکی دیگری ازدریافت‌کنندگان جایزه صلح نوبل امسال هم در آن زمان در دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس مشغول کار بود و نقشی تکمیلی در تحقیقات مربوط به آزمایش ویروس روی شامپانزه‌ها داشت.
 
اول ماه اکتبر به عنوان روز جهانی اطلاع‌رسانی درباره سرطان پستان انتخاب شده، و اگر در نیویورک و برخی شهرهای بزرگ اروپایی باشید، با کمال تعجب خواهید دید که فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و حتی برخی از ساختمان‌های معروف صورتی رنگ شده‌اند و در اینترنت هم بازار رنگ صورتی داغ است.حتی در فروشگاه‌های اینترنتی در کنار اجناس مورد نیاز مردم یک روبان صورتی به چشمتان می‌خورد.به گفته تمام متخصصان جراحی پستان آگاهی زنان نقش عمده و چشمگیری در پیشگیری از سرطان پستان دارد.
به گفته دکتر ناهید نفیسی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پزشکی شهید بهشتی: در حال حاضر شیب درمان سرطان در کشورهای پیشرفته به سمت بالا می‌رود در حالی که در کشورهایی مانند ما وضع این گونه نیست. علت این امر عدم دسترسی به شیوه‌های جدید درمانی و داروهای جدید نیست. مشکل ما در تشخیص به موقع است.در واقع، بیمار دیر پزشک را ملاقات می‌کند و با درجه بندی پیشرفت سرطان از یک تا چهار، اگر در سرطان پستان، بیمار در مرحله اول به پزشک مراجعه کند، حتی در بسیاری از اوقات نیاز به شیمی درمانی هم ندارد.
از سال ۱۹۹۵ روش درمان سرطان سینه به سوی مخلوط کردن روشهای جراحی سینه با روشهای جراحی پلاستیک رفته است، با این روش تقریبا در ۹۰ درصد بیماران، سینه آن‌ها حفظ می‌شود و اگر درمان در مراحل یک و دو اتفاق بیفتد، این میزان به صد در صد هم می‌رسد. بنابراین بیمار نگران این موضوع نباشد که سینه‌اش برداشته خواهد شد و به همین خاطر به پزشک مراجعه نکند.
همواره راه اول در تشخیص سرطان سینه، معاینه سینه توسط خود فرد است،چون در کشورهایی نظیر کشور ما، علت بیشتر مراجعات توده‌هایی است که خود فرد روی سینه‌اش پیدا کرده است.بسیار توصیه می‌شود معاینه سینه در روز آخر قاعدگی و در زیر دوش حمام که سینه لغزنده‌تر است انجام شود.هر توده‌ای در سینه سرطان نیست و در واقع کمتر از ۱۰ درصد توده‌ها سرطانی هستند،توده‌های سرطانی به تدریج بزرگ می‌شوند و کم کم ابعاد آن‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین توده‌هایی که ناگهان در سینه ظاهر می‌شوند، احتمال اینکه سرطانی باشند، بسیار کم است. غیر قرینگی سینه‌ها تا درجاتی طبیعی است، اما اگر غیر قرینگی سینه‌ها شدید شد، فرد حتما به پزشک مراجعه کند.
سونوگرافی از روشهای خوب است، اما یک روش غربالگری سرطان سینه نیست و فقط یک روش کمکی در کنار ماموگرافی است،توصیه این است که سونوگرافی ۷ الی ۸ روز بعد از پایان قاعدگی انجام شود. سونوگرافی در افتراق توده‌های توپر سرطانی و کیست‌ها و تشخیص توده‌های سرطانی در غدد لنفاوی زیر بغل بسیار کمک کننده است و همچنین هیچ اشعه‌ای ندارد که برای خانم‌ها مضر باشد. مزیت دیگر سونوگرافی این است که اگر نتیجه مامو گرافی در خانم‌ها به علت تراکم بالای نثر سینه محو باشد، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. برای ماموگرافی نیز توصیه می‌شود که اگر علت خاصی وجود نداشت این کار از ۴۰ سالگی افراد انجام شود.
میزان اشعه‌ای که در ماموگرافی به بیمار داده می‌شود بسیار کمتر از اشعه ایی است که در یک مسافرت هوایی به فرد وارد می‌شود. یا اینکه در یک عکس قفسه سینه معمولی، به اندازه ۱۰ برابر یک ماموگرافی اشعه وارد بدن فرد می‌شود. بنابراین، این تصور که ماموگرافی سالیانه خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد؛ یک باور غلط است.
هر چه سن یک خانم بالا می‌رود، ریسک ابتلا به سرطان در او بیشتر می‌شود، بنابراین خانمهای با سن بالا خود را از این قاعده مستثنی نکنند، گفت: به علت جوان بودن جمعیت کشور ما، میانگین سرطان سینه در ایران حدود ۴۸ سالگی است. چاقی، عدم تحرک، استعمال سیگار و مصرف مشروبات الکلی، نوع تغذیه، آلودگی هوا، ازدواج دیررس، دیر بچه دار شدن و عدم شیردهی می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند.
در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی آزمایش ژنتیک بر روی دو ژن BRCA۱  و BRCA۲ انجام میشود.
 
 
در سالهای اخیر آمار مرگ و میر بیماران قلبی و عروقی در دنیا افزایش چشمگیری داشته است. به گزارش فدراسیون جهانی قلب، سالانه هفده میلیون نفر در دنیا، بخاطر عارضه های قلبی جان خود را از دست می دهند. این مساله اهمیت اطلاع رسانی در خصوص راه های پیشگیری از بروز عوارض قلبی را بیش از پیش نمایان میکند. بیماری های قلبی و عروقی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در ایران به شمار می روند. نزدیک به چهل درصد علل فوت جوانان در ایران، بیماری های قلبی شناخته شده اند.

به منظور برنامه‌ریزی برای پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی، اطلاع رسانی مناسب به افراد جامعه و مبارزه همه جانبه با عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی، دولت‌ها و مردم به فکر مقابله با این بیماری‌ها افتادند. از جمله نهادهای مردمی مانند فدراسیون بین‌المللی قلب‌شناسی و انجمن بین‌المللی قلب‌شناسان، در سال ۱۹۷۸ میلادی تاسیس گردید که مسوولیت آن پیشگیری و کنترل بیماری‌های قلبی عروقی بود.
با ادغام این دو انجمن با یکدیگر و تغییر نام آنها رسما از سال ۱۹۹۸ ، فدراسیون جهانی قلب تشکیل شدفدراسیون جهانی قلب با این نگرش که تمام کشورهای عضو این فدراسیون می‌توانند به ریشه‌کنی همه‌گیری جهانی بیماری‌های قلبی عروقی کمک کنند، با همکاری سازمان بهداشت جهانی بیست و نهم ماه سپتامبر هر سال را به عنوان روز جهانی قلب تعیین کرد و هرساله با شعاری متفاوت این روز گرامی داشته می‌شود.
علائم بیماری‌های قلبی در بسیاری از موارد دیر ظاهر می‌شوند و نداشتن علامت، دلیل بر سلامت قلب نیست. اولین گام برای داشتن یک قلب سالم، شناخت عوامل خطری است که قلب را تهدید می‌کنند. پزشکان معتقدند، هر چه میزان کلسترول بد یا LDL در خون شما بالاتر باشد و تعداد بیشتری از عوامل خطرزا را داشته باشید، به همان اندازه در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارید. افرادی که قبلا مبتلا به بیماری قلبی بوده اند، در معرض خطر بیشتری برای وقوع یک حمله قلبی مجدد هستند.
عوامل خطرزای اصلی در بیماری های قلبی عبارتند از:
 
استعمال سیگار
 فشار خون بالا
 میزان کم کلسترول خوب یا HDL
 
سابقه خانوادگی بیماری‌های قلبی زودرس
 سن در مردان ۴۵ سال یا بیشتر و در زنان سن ۵۵ سال یا بیشتر
اگرچه چاقی و نداشتن فعالیت بدنی در فهرست بالا نیامده است، ولی باید توجه داشته باشیم که این عوامل نیز در بروز بیماری های قلبی موثر هستند. برای آن که مشخص شود تا چه اندازه در معرض خطر بیماری‌های قلبی قرار دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.
نکاتی برای محافظت از قلب:
برای داشتن قلب و بدنی سالم و پیشگیری از بروز عوارض و مشکلات قلبی و عروقی، رعایت نکات زیر توصیه می شود:
سیگار نکشید: یکی از مھمترین عوامل بروز حملات قلبی، سیگار است. احتمال بروز حمله قلبی در یک فرد سیگاری، تا ۷۰ درصد بیشتر از یک فرد غیر سیگاری است. اگر سیگار می کشید و در کنار آن ھم به سلامتی قلب و بدن خود اھمیت می دھید، بدانید که این دو در تضادی عظیم ھستند. پس سعی کنید از ھمین امروز سیگار را کنار بگذارید.
 
مصرف کربوهیدراتها را کم کنید:  تحقیقات نشان داده اند که مصرف بیش از انداره موادی که کربوھیدارت دارند، احتمال بروز بیماری قلبی را تشدید می کنند. مواد غذایی مانند کورن فلکس، نان ھای چرب و سیب زمینی سرخ کرده در این دسته قرار می گیرند.
 
چک آپ منظم داشته باشید:  اگر در خانواده تان، فرد یا افرادی با سابقه بیماری و یا حمله قلبی هستند،آگاه باشید که شانس بروز این بیماری در شما بیشتر از سایرین است. به هر ترتیب می توانید با چک آپ منظم بررسی سطح کلسترول خون و اندازه گیری فشارخون در بازه های زمانی منظم، قبل از بروز حادثه از خود محافظت کنید. البته این چک آپ ها برای همه افراد توصیه می شوند.
 
فعالیتهای ورزشی منظم را از یاد نبرید روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از وقت خود را به ورزش های سبک اختصاص دهید. این مقدار ورزش می تواند سرعت تپش قلب شما را بین شصت تا هفتاد درصد افزایش دهد. پیاده روی به عنوان یکی از بهترین و ساده ترین ورزش ها بهترین توصیه است. حتی اگر در توان خود می بینید، بد نیست در این ۲۰ دقیقه، کمی هم دویدن را امتحان کنید.

 استرس به خود راه ندهید: برخی متخصصین، استرس و ناراحتی اعصاب را مھمترین دلیل بیماریها و عوارض قلبی به حساب می آورند. استرس حاد، در حد عواملی ھمچون سیگار کشیدن، فشار خون بالا، افزایش کلسترول خون و عدم فعالیت بدنی، می تواند ریسک حمله قلبی را افزایش دهد.

 
 
 
 
 
 
 
آیا تا به حال شنیده اید که پدر و مادری بعد از سالها فرزند خود را که گم کرده بودند پیدا کرده اند. یا اینکه در زمان تولد به عمد یا اشتباه نوزادی با دیگری جا به جا شده است. و یا حتی در بسیاری از موارد بعد از سالها خانواده ای موفق شدند پیکر شهید خود را که سالها مفقود الاثر بود شناسایی کنند. حتما این سوال در ذهن شما شکل گرفته است که این والدین چگونه مطمئن می شوند این فرد، فرزندشان است. کافی است آزمایش تعیین هویت را انجام دهند. این تنها یک مثال ساده برای اهمیت آزمایش تعیین هویت است. در موارد جنایی که قرار است قاتل از روی قطره ای خون، تار مو و پیدا شود نیز آزمایش تعیین هویت انجام می شود.
بخش تعیین هویت آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی با در اختیار داشتن پیشرفته ترین دستگاه های تعیین هویت ژنتیکی و دارا بودن گواهی صحت عملکرد از مرکز GEDNAP آلمان آمادگی دارد کلیه خدمات مربوط به تعیین هویت، تعیین روابط خویشاوندی و بررسی نمونه های مجهول شما را ارائه دهد.
امکان بررسی رابطه تعیین هویت خویشاوندی در موارد زیر امکان پذیر است:
  • رابطه پدرمادرفرزندی
  • رابطه برادری از طرف پدر
  • رابطه خواهری از طرف مادر و رابطه خواهری از طرف پدر
  • رابطه عموزادگی (پسرعمویی) یا قرابت ذکوری
  • رابطه قرابت مادری(اثبات نسبت  دخترخاله و خاله وخواهر زاده و دایی و خواهر زاده)
  • رابطه مادربزرگ پدری با نوه دختر
  • رابطه پدربزرگ پدری با نوه پسر
  • خواهر برادری از طرف مادر یا از طرف پدر