اخبار پایگاه
بررسی ژنتیکی بیماری های نادر پوستی
آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی از سالیان پیش با انجام آزمایش های گوناگون و بررسی ژنتیکی اکثر بیماری های ژنتیکی نادر پوستی نظیر ای بی (EB)، ایکتیوز، اکتودرمال دیسپلازی، آلوپسی و ... کمک شایانی در پیشگیری از بروز مجدد این بیماری های پوستی در خانواده ها داشته است.
در حال حاضر با روش NGS امکان بررسی دقیق بیماری های پوستی با چندین ژن درگیر نظیر  (بیماری پروانه ای یا همان EB و ایکتیوز) بیشتر شده است.
همچنین امکان بررسی اکثر بیماری های نادر پوستی با روش NGS وجود دارد.
در صورتی که در خانواده سابقه ای از بیماری پوستی ژنتیکی وجود دارد قبل از اقدام به بارداری،جهت مشاوره ژنتیک مراجعه نمایید.
هفته جهانی شیردهی برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ شروع شد و تاکنون در ۱۲۰ کشور توسط یونیسف و شریک ‌هایش شامل اتحاد جهانی برای اقدام شیردهی، سازمان بهداشت جهانی و دیگر سازمان‌ها انجام می‌شود. هدف اصلی این رویداد ترویج فرهنگ شیردهی و شیردهی منحصر به فرد برای حداقل شش ماه اول از زندگی نوزاد می‌باشد.
هدف از برگزاری هفته جهانی تغذیه با شیر مادر بالا بردن آگاهی همگانی درباره اهمیت تغذیه با شیر مادر و تشویق مادران به شیردهی برای بهبود سطح سلامت کودکان در سراسر جهان است.
شیر مادر بهترین منبع تغذیه، مقوی‌ترین نوع شیر و تامین‌کننده‌ی امنیت غذایی نوزاد پس از تولد است. شیردهی مادر تغذیه مناسب و مورد نیاز نوزاد را از ساعات اولیه پس از تولد تامین می‌کند و لازم است که تا ۲ سالگی تغذیه با شیر مادر برای نوزاد ادامه پیدا کند. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که تمام نوزادان پس از تولد لازم است از شیر مادر تغذیه کنند. شیر مادر تا ۶ ماهگی مواد و انرژی مورد نیاز نوزاد را تامین می‌کند. پس از آن نوزاد نیاز به انرژی بیشتری دارد که در آن زمان شیردهی از ماه ۶ به بعد در کنار مکمل‌ها و مواد غذایی دیگر ادامه پیدا می‌کند.
پس از پایان دوره شیردهی، لازم است کودک از شیر گرفته شود. تغییر کامل غذای نوزاد از شیر مادر به غذای معمول خانواده، قدم مهمی در این فرایند است. در این بازه‌ی زمانی بسیاری از نوزادان دچار سوءتغذیه می‌شوند به همین دلیل حیاتی است که نوزاد غذای مناسب و مطمئنی دریافت کند تا تغییر از شیردهی مادر به غذای معمولی به خوبی و بدون مشکل انجام شود.

 
انتقال خون سالیانه جان میلیون ها نفر را نجات می دهد. خون و محصولات خونی در مدیریت صحیح مادرانی که از خونریزی مرتبط با بارداری یا زایمان رنج می برند، کودکانی که به کم خونی شدید به دلیل مالاریا یا سوتغذیه مبتلا هستند، بیمارانی که دارای اختلالات خونی و مغز استخوان هستند، اختلالات ارثی هموگلوبین (تالاسمی) و نقص سیستم ایمنی، قربانیان تروما و موارد اورژانس و بحران ها و تصادفات و همچنین بیمارانی که تحت درمان های پیشرفته جراحی هستند نقش اساسی را بر عهده دارد.
در بیماری کرونا، افراد بیمار با اهدای پلاسما کمک بسیار زیادی در بهبودی بیماران با حال وخیم و بستری و مبتلا به COVID-۱۹ داشته اند.
در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمامی کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و پلاسما جهت نجات جان انسان ها تلاش می کنند قدر دانی می شود.

 
بررسی پانل ژنتیکی سرطان با روش NGS
امروزه علم پزشکی از نتایج حاصل از تحقیقات فراوان ژنتیکی در مورد بسیاری از سرطانهای فامیلیال سود می برد و دانش در مورد سرطانهای ژنتیکی که چندین مورد ابتلا در خانواده وجود دارد بیشتر شده است.
از جمله شایع ترین این سرطانها می توان به سرطان پستان،سرطان رحم و تخمدان و سرطان معده و کولون (روده بزرگ) اشاره کرد.
در حال حاضر با انجام و بررسی پانل کامل ژنهای سرطان در مورد سرطانهای وراثتی می توان به نتایج مفیدی دست یافت.که پس از انجام تست ژنتیکی پزشکان متخصص می توانند با راهنمایی و تعیین نتایج جهت پیشگیری و درمان این بیماری به اعضای خانواده بیمار کمک شایانی را انجام دهند.درصورتی که در خانواده سابقه ای از سرطانهای مختلف وجود دارد پس از انجام مشاوره دقیق ژنتیکی می توان افراد دیگر خانواده را از نظر بروز بیماری ها شناسایی کرد و اقدامات لازم و پیشگیرانه یا درمانی را انجام داد.

 انواع تستهای تشخیصی ویروس کرونا (COVID-۱۹)
تشخیص RNA ویروس با روش RT-PCR (آزمایش مولکولی):
رایج ترین و قابل اعتمادترین آزمایش برای تشخیص بیماری کرونا آزمایش PCR است، که با استفاده از نمونه سواب های بینی و حلق صورت می گیرد.
در اکثر افراد مبتلا به عفونت علامت دار کووید ۱۹، RNA ویروس در سواب حلق و بینی از روز اول ظهور علائم قابل تشخیص می باشد و در هفته اول شروع علائم به نقطه اوج می رسد.البته تست فوق منفی کاذب نیز دارد،و در صورت بروز علائم تیپیک بیماری، تکرار تست توصیه می شود.
روشهای سرولوژی (با بررسی آنتی بادی IgM و IgG)
از این روش می توان به طور غیر مستقیم، با سنجش آنتی بادی ها، افراد مبتلا شده را شناسایی کرد.تولید آنتی بادی در بدن در واکنش به یک عفونت به طور معمول طی یک یا دو هفته انجام می شود.آنتی بادی IgM در اوایل عفونت ایجاد می شود و آنتی بادی IgG در انتهای بیماری و بعد از بهبودی ایجاد می شوند.
از آنجا که ممکن است انتی بادی IgM در روزهای اول بروز بیماری ایجاد نشود و قابل تشخیص نباشد،لذا بررسی آنتی بادی IgG برای COVID-۱۹ اختصاصی تر می باشد، و استفاده از این تست بیشتر برای بررسی ابتلا یا وجود ایمنی در فرد استفاده می شود.