برای بیماران : ۲۳ آبان ماه روز جهانی دیابت
دیابت یک عارضه ناشی از اختلال در تولید و یا عملکرد انسولین در بدن است. انسولین هورمون یا ماده‌ای است که در لوزالمعده (پانکراس) تولید می‌شود و سلول‌ها را قادر می‌سازد تا گلوکز را از خون بگیرد و برای تولید انرژی استفاده کنند.در صورتی که لوزالمعده فرد مبتلا به دیابت، انسولین مورد نیاز بدن را تولید نکند (دیابت نوع یک) و یا انسولین در لوزالمعده کم تولید شود یا انسولین تولید شده موثر واقع نشود (دیابت نوع دو) در نتیجه افراد مبتلا به دیابت نسبت به دیگر افراد در سوخت و ساز بدن خود نمی‌توانند به خوبی از گلوکز یا قند استفاده کنند. در نتیجه قند خون آنان به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.افزایش قند خون را «هیپرگلیسمی» می‌نامند. افزایش قند خون سبب ایجاد عارضه‌های زودرس و دیررس در بدن می‌شود، اگر دیابت پیشگیری و درمان نشود، بسیاری از این عوارض می‌توانند سبب کاهش کیفیت زندگی برای فرد مبتلا به دیابت و خانواده او شود و احتمالاً خطر مرگ او را نیز تهدید می‌کند.
چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد "فردریک بانتینگ" کاشف انسولین، اولین بار در سال 1991 با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این پدیده روزافزون است.
مجمع عمومی سازمان ملل در 20 دسامبر 2006 با  تصویب قطعنامه برجسته و منحصر به فرد، دیابت را "یک بیماری مزمن و ناتوان کننده با هزینه های هنگفت“ معرفی کرد که خانواده‌ها، دولت ها و کل جهان با آن مواجه است. بر اساس قطعنامه سازمان ملل، چهاردهم نوامبر (23 آبان ماه) روز جهانی دیابت اعلام شد.
این روز در هر سال روی یک موضوع مربوط به دیابت از جمله دیابت و حقوق بشر، دیابت و شیوه زندگی و هزینه های دیابت متمرکز است. شعار این روز در سال 2007 تا 2008، دیابت در کودکان و نوجوانان و بین سال های 2009 تا 2013، آموزش و پیشگیری از دیابت بود
شعار درنظرگرفته شده برای سال های 2014 تا 2016، با تمرکز بر شروع هر روز با صبحانه کامل، زندگی سالم از صبحانه آغاز می شود' انتخاب شده استصبحانه کامل و سالم سطح قند خون را در تمام روز کنترل می کند که یک فاکتور مهم برای بیماران دیابتی است
شعار امسال روز جهانی دیابت "دیابت و زنان: حق ما داشتن آینده ای سالم "است.
چه زنانی در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند؟
تمام زنان 30 سال و بالاتر که حداقل یکی از مشخصات زیـر را داشته ‌باشند در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند:
 زنانی که اضافه‌وزن دارند و یا چاق هستند
زنانی که یکی از اقوام درجه یک خانواده ( پدر، مادر، خواهر و یا برادر) آنها سابقه‌ی ابتلاء به دیابت را دارند.
زنانی که سابقه‌ی 2 بار یا بیش تر سقط خودبه‌خودی (بدون علت مشخص) و یا سابقه‌ی مرده‌زایی و یا سابقه‌ی به‌دنیا آوردن نوزاد با وزن بیش از  چهار کیلوگرم دارند.
زنانی که در یکی از بارداری‌های قبلی خود سابقه‌ی دیابت بارداری دارند.
زنان باردار (در هر گروه سنی)
با توجه به اهمیت شعار روز جهانی امسال، در نظر داریم به دیابت بارداری اشاره ای داشته باشیم:
دیابت بارداری 
خانم‌های باردار ممکن‌است مبتلا به نوعی دیابت شوند که از انواع دیابت 1 و 2 متفاوت است. این نوع دیـابت، دیابت بارداری نامیده می شود و اغلب پس از زایمان از بین می‌رود، اما کنترل آن طی دوران بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد و درصورت عدم کنترل قند خون عوارض متعددی مادر و جنین را تهدید می‌کند.
کنترل دیابت بارداری با رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی بالاتنه انجام می شود. در مواردی هم تزریق انسولین نیاز است. مصرف داروهای کاهنده‌ی قند خون طی دوران بارداری ممنوع است.
 علت دقیق بروز دیابت بارداری همچون انـواع دیگر دیابت ناشناخته است، اما دانشمندان عقیده دارند هورمون‌ها، زمینه‌ی ژنتیکی و چاقی نقش ویژه‌ای در ایجاد این بیماری ایفا می کنند. طی دوران بارداری، جفت، کـه وظیفه‌ی تغذیـه‌ی جنین را بـر عهده دارد، مقادیـر زیادی از انواع هورمون‌ها را تـولیدمی‌کند. اگرچـه وجـود این هورمون‌ها برای رشد جنین ضروری است، اما موجب اختلال در عملکرد انسولین و مقاومت به آن در بدن مادر می‌شوند.
تمام خانم‌های باردار دچار درجه‌هایی از مقاومت به انسـولین می‌شونـد، ولی تعداد کمی از آنها به دیابت بارداری مبتلا خواهندشد. دیابت بارداری معمولاً در هفته‌های 28-24 حاملگی ظاهر می‌شـود و به‌همین دلیل خانم‌های باردار در این هفته‌ها با آزمایشی به نام GTT غربالگری می‌شوند تا درصورت ابتلا به دیابت بارداری به‌سرعت شناسایی و درمان شوند. به‌علت وجود مقاومت به انسولین، دیابت بارداری بیش تر شبیه دیابت نوع 2 است. دیابت بارداری در خانم‌هایی که قبل از حاملگی چاق هستند بیشتر دیده‌ می‌شود و بنابراین کم‌کردن وزن قبل از بارداری به پیشگیری از ابتلا به این بیماری کمک ‌می‌کند.