مطالب مفید : تب مدیترانه ای فامیلیال (Familial Mediterranean Fever)
Familial Mediterranean Fever
بیماری FMF  یا تب مدیترانه ای فامیلیال یک بیماری غیر عفونی ژنتیکی می باشد و به طور کلی بیماری در مردمان ناحیه مدیترانه و خاورمیانه دیده میشود.   که در این بیماری دوره های عود کننده تب همراه با درد شکم یا در قفسه سینه یا درد و تورم مفصلی وجود دارد.
ژن مسئول این بیماری MEFV می باشد. اکثر موارد بیماری FMF  با توارث اتوزوم مغلوب می باشد ولی در درصدی از بیماری موارد اتوزوم غالب نیز مطرح شده است.
شیوع این بیماری در جمعیت های با خطر بالا حدود 3-1 در هر 1000 نفر ودر سایر اقوام نادر است . حملات FMF در حدود 90٪ بیماران، قبل از 20 سالگی شروع می شود و در بیش از نیمی از موارد خود را در دهه ی اول زندگی نشان می دهد. پسرها اندکی بیشتر از دخترها به این بیماری مبتلا می شوند.
شدیدترین عارضه ای که در موارد درمان نشده ی FMF دیده می شود گسترش آمیلوئیدوزاست. آمیلوئید یک پروتئین خاص است که در ارگان هایی مثل کلیه و روده پوست و قلب رسوب کرده و باعث از دست رفتن تدریجی عملکرد این ارگان، به ویژه کلیه ها می شود . وجود پروتئین در ادرار می تواند یک کلید تشخیص باشد.
پس از تشخیص بیماری،درمان بیماری با دارو طبق نظر پزشک معالج صورت می گیرد. بررسی ژنتیکی بیماری FMF در این مرکز امکانپذیر می باشد. در صورتی که در خانواده، فرد مبتلا به FMF وجود دارد لازم است زوجین قبل از اقدام به بارداری جهت بررسی ژنتیکی مراجعه نمایند.