اخبار پایگاه : انجام بیش از چهارصد مورد آزمایش ژنتیک دوشن-بکر در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی
دیستروفی عضلانی دوشن شایع ترین و وخیم ترین نوع دیسترفی عضلانی است.این بیماری در دوران کودکی نمایان شده و با ضعف پیشرونده عضلات همراه است که منجر به ایجاد حرکات بدنی نا هماهنگ، عدم توانایی در دویدن و مشکل در برخاستن از زمین می شود.عضلات ساق پای بیمار به دلیل جایگزینی بافت فیبر و چربی بزرگ شده و بیمار روی پنجه پا راه می رود  بسیاری از این مبتلایان در سنین نوجوانی و شاید حتی قبل از آن توانایی راه رفتن را از دست داده و از ویلچر استفاده میکنند. بتدریج براثر ضعیف شدن عضلات کمر و تنه ممکن است بیمار دچار انحراف ستون مهره بصورت اسکولیوز شود. با پیشرفت بیماری بتدریج عضلات قلب و عضلات تنفسی بیمار هم ضعیف می شود.دیستروفی عضلانی بکر در واقع یک فرم خفیف دوشن است و علائم آن شبیه دوشن ولی با شدت کمتر می باشد. سرعت پیشرفت این بیماری هم از دوشن کمتر است و معمولاً در سنین سی سالگی به بالا نیاز به ویلچر پیدا میکنند.ژن این بیماری در جایگاه Xq21.2 واقع شده و شایعترین جهش ها در این ژن از نوع حذف و اضافه است. فراوانی دوشن ۱ در ۳۵۰۰ کودک پسر است. این بیماری در اثر تغییرات و نقص در ژن دیستروفین واقع در کروموزوم X ایجاد می‌شود (توارث وابسته به X). مردان مبتلا به DMD به ندرت تولید مثل می کنند. 
 
تفاوت فنوتیپی DMD و BMD:
اگر چه هیچ تفاوت اساسی در بین این دو وجود ندارد. اما حذف در مبتلایان به DMD سبب می شود که قالب خواندن ترجمه مختل شود. اما حذف هایی که در مبتلایان به BMD وجود دارد معمولا باعث تغییر قالب خواندن نمی شود. بنابراین مبتلایان به DMD هیچ پروتئین دیستروفینی ندارند، اما در مبتلایان به BMD اینگونه نیست. به همین خاطر مبتلایان به BMD فنوتیپ خفیف تری بروز میدهند.
یکبار که نوزادی با عارضه DMD در خانواده ای متولد شده باشد، اغلب برای بارداریهای بعدی مادر و دیگر زنانی که احتمال ناقل بودن آنها وجود دارد، مشاوره ژنتیک توصیه میشود. بطور طبیعی این امکان وجود دارد که توسط اطلاعات دقیق بدست آمده از مطالعهDNA ، وضعیت جنین تشخیص داده شود. این آزمایشات در هفته ۱۱ الی ۱۲ بارداری انجام میگردد.
در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی تشخیص پیش از تولد و تعیین ناقلین بیماری دوشن و بکر انجام می پذیرد. همچنین در این مرکز تشخیص پیش از لانه گزینی  PGD بیماری دوشن امکان پذیر می باشد.