اخبار پایگاه : 30 شهریور روز جهانی آلزایمر
در سال 1901 روان شناس و عصب شناس آلمانی الویس آلزایمر اولین مورد این بیماری را کشف کرد که بعدها به بیماری آلزایمر معروف شد.
در بیماری آلزایمر ساختارهای پروتئینی کروی شکلی در خارج نورونهای برخی مناطق مغز و ساختارهای پروتئینی رشته ای در جسم سلولی نورونها تشکیل میشود.این ساختارهای پروتئینی که به آنها اجسام آمیلوئیدی گفته میشود، در اثر برخی تغییرات در پروتئوم سلولهای عصبی و بهم خوردن تعادل و تغییر در میزان و یا ساختار پروتئینها ایجاد میشود.یکی از مهمترین پروتئینهایی که در ایجاد آلزایمر نقش دارد،پروتئین پیشساز آمیلوئید APP نام دارد. این پروتئین در سلولهای دستگاه عصبی بیان میشود و در اتصال سلولها به هم، تماس سلولها و اتصال به ماتریکس خارج سلولی و اسکلت سلولی نقش دارد.
بیماری آلزایمر به مغز آسیب می رساند. این بیماری باعث از دست رفتن تدریجی و مداوم مغز شده و می تواند روی صحبت کردن، فکر کردن و انجام فعالیت های روزانه تأثیر بگذارد.آلزایمر به مرور شدیدتر شده و میزان تحلیل مغز بیشتر می شود اما سرعت این تحلیل در بیماران مختلف متفاوت است. برخی افراد در همان مراحل ابتدایی بیماری توانایی انجام فعالیت های روزانه خود را از دست می دهند اما برخی دیگر ممکن است در مراحل بعدی بیماری با این مشکلات مواجه شوند.از دست دادن خفیف حافظه و فراموشی در افراد بالای ۶۰ سال شایع است اما در همه افراد نمی تواند علامت شروع آلزایمر باشد؛ با این حال باید برای تشخیص دقیق تر فرد تحت معاینات پزشکی قرار گیرد.
آلزایمر درمان قطعی ندارد و تحقیقات نشان می دهند که تنها می توان با تمهیداتی از بروز این بیماری پیشگیری کرد و از شتاب آن کاست؛ نبود روش های درمانی برای آلزایمر اهمیت پیشگیری از بروز و لزوم توجه بیش از پیش به این مقوله را نمایان تر می کند.
توجه به علایم و پرهیز از عوامل ایجادکننده بیماری آلزایمر با توجه به نبود درمان قطعی برای این بیماری، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ علاوه بر عوامل ژنتیکی، بسیاری از عوامل مانند بی سوادی، چاقی، کاهش فعالیت بدنی، کاهش تعاملات اجتماعی، مصرف سیگار و ابتلا به بیماری های قلبی، مغزی، دیابت و چربی خون بالا از جمله علل اکتسابی است که جدای از عوامل ژنتیکی می تواند سبب بروز آلزایمر شود.
با توجه به شیوع آلزایمر و سالمندی در جهان، فدراسیون انجمن جهانی آلزایمر تشکیل شده است که 88 کشور در آن عضویت دارند و 21 سپتامبر یا 30 شهریور روز جهانی آلزایمر به منظور آگاهی رسانی و پیشگیری و کاهش ابتلاء به این بیماری در نظر گرفته شده است.
انجمن آلزایمر ایران با مشارکت سازمان بهزیستی کشور طرحی را در مورد امکان سنجی تست های تشخیص و انجام غربالگری از تیرماه ۱۳۹۴ در دست اقدام دارد که مراحل پایانی را می گذراند تا با به دست آمدن نتایج آن و تهیه تست شاخص (Gold Standard) و همکاری سازمان های مرتبط، برنامه غربالگری در سراسر کشور اجرایی شده و تشخیص زودهنگام، درمان مؤثر، کاهش ابتلا و صرفه جویی کلان اقتصادی در آینده کشور محقق شود.