اخبار پایگاه : 9 مهر ماه روز آگاه سازی درباره سرطان پستان
اول ماه اکتبر به عنوان روز جهانی اطلاع‌ رسانی درباره سرطان پستان انتخاب شده، و اگر در نیویورک و برخی شهرهای بزرگ اروپایی باشید، با کمال تعجب خواهید دید که فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و حتی برخی از ساختمان‌های معروف صورتی رنگ شده‌اند و در اینترنت هم بازار رنگ صورتی داغ است.حتی در فروشگاه‌های اینترنتی در کنار اجناس مورد نیاز مردم یک روبان صورتی به چشمتان می‌خورد.به گفته تمام متخصصان جراحی پستان آگاهی زنان نقش عمده و چشمگیری در پیشگیری از سرطان پستان دارد.
به گفته دکتر ناهید نفیسی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پزشکی شهید بهشتی: در حال حاضر شیب درمان سرطان در کشورهای پیشرفته به سمت بالا می‌رود در حالی که در کشورهایی مانند ما وضع این گونه نیست. علت این امر عدم دسترسی به شیوه‌های جدید درمانی و داروهای جدید نیست. مشکل ما در تشخیص به موقع است.در واقع، بیمار دیر پزشک را ملاقات می‌کند و با درجه بندی پیشرفت سرطان از یک تا چهار، اگر در سرطان پستان، بیمار در مرحله اول به پزشک مراجعه کند، حتی در بسیاری از اوقات نیاز به شیمی درمانی هم ندارد.
از سال ۱۹۹۵ روش درمان سرطان سینه به سوی مخلوط کردن روشهای جراحی سینه با روشهای جراحی پلاستیک رفته است، با این روش تقریبا در ۹۰ درصد بیماران، سینه آن‌ها حفظ می‌شود و اگر درمان در مراحل یک و دو اتفاق بیفتد، این میزان به صد در صد هم می‌رسد. بنابراین بیمار نگران این موضوع نباشد که سینه‌اش برداشته خواهد شد و به همین خاطر به پزشک مراجعه نکند.
همواره راه اول در تشخیص سرطان سینه، معاینه سینه توسط خود فرد است،چون در کشورهایی نظیر کشور ما، علت بیشتر مراجعات توده‌هایی است که خود فرد روی سینه‌اش پیدا کرده است.بسیار توصیه می‌شود معاینه سینه در روز آخر قاعدگی و در زیر دوش حمام که سینه لغزنده‌تر است انجام شود.هر توده‌ای در سینه سرطان نیست و در واقع کمتر از ۱۰ درصد توده‌ها سرطانی هستند،توده‌های سرطانی به تدریج بزرگ می‌شوند و کم کم ابعاد آن‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین توده‌هایی که ناگهان در سینه ظاهر می‌شوند، احتمال اینکه سرطانی باشند، بسیار کم است. غیر قرینگی سینه‌ها تا درجاتی طبیعی است، اما اگر غیر قرینگی سینه‌ها شدید شد، فرد حتما به پزشک مراجعه کند.
سونوگرافی از روشهای خوب است، اما یک روش غربالگری سرطان سینه نیست و فقط یک روش کمکی در کنار ماموگرافی است،توصیه این است که سونوگرافی ۷ الی ۸ روز بعد از پایان قاعدگی انجام شود. سونوگرافی در افتراق توده‌های توپر سرطانی و کیست‌ها و تشخیص توده‌های سرطانی در غدد لنفاوی زیر بغل بسیار کمک کننده است و همچنین هیچ اشعه‌ای ندارد که برای خانم‌ها مضر باشد. مزیت دیگر سونوگرافی این است که اگر نتیجه مامو گرافی در خانم‌ها به علت تراکم بالای نثر سینه محو باشد، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. برای ماموگرافی نیز توصیه می‌شود که اگر علت خاصی وجود نداشت این کار از ۴۰ سالگی افراد انجام شود.
میزان اشعه‌ای که در ماموگرافی به بیمار داده می‌شود بسیار کمتر از اشعه ایی است که در یک مسافرت هوایی به فرد وارد می‌شود. یا اینکه در یک عکس قفسه سینه معمولی، به اندازه ۱۰ برابر یک ماموگرافی اشعه وارد بدن فرد می‌شود. بنابراین، این تصور که ماموگرافی سالیانه خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد؛ یک باور غلط است.
هر چه سن یک خانم بالا می‌رود، ریسک ابتلا به سرطان در او بیشتر می‌شود، بنابراین خانمهای با سن بالا خود را از این قاعده مستثنی نکنند، گفت: به علت جوان بودن جمعیت کشور ما، میانگین سرطان سینه در ایران حدود ۴۸ سالگی است. چاقی، عدم تحرک، استعمال سیگار و مصرف مشروبات الکلی، نوع تغذیه، آلودگی هوا، ازدواج دیررس، دیر بچه دار شدن و عدم شیردهی می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند.
در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی آزمایش ژنتیک بر روی دو ژن BRCA1  و BRCA2 انجام میشود.