مطالب مفید : سونوگرافی های رایج در بارداری
متخصصین زنان  توصیه می کنند که خانم ها قبل از اقدام به بارداری یک سونوگرافی از رحم و تخمدانها داشته باشند که از وضعیت سلامت سیستم باروری خود مطمئن شوند. این سونوگرافی به پزشک درباره سالم بودن رحم از نظر ناهنجاری های وجود فیبروم ها یا پولیپ و کیست های تخمدان و بسیاری از مشکلات دیگر رحمی کمک می کند.
معمولا خانمهای بارداری که دوره حاملگی بدون مشکلی را سپری می کنند تا پایان این دوره چهار سونوگرافی انجام می دهند.
اولین سونوگرافی برای تعیین وضعیت ساک حاملگی و بررسی وضعیت تشکیل شدن قلب جنین در هفته پنج تا هفت بارداری صورت می گیرد. که از نکات مهم این سونوگرافی بررسی وضعیت چند قلویی و وجود بارداری داخل رحمی یا حاملگی های خارج رحمی (EP) می باشد.
سونوگرافی NT : بررسی وضعیت ضخامت پشت گردن جنین که در هفته یازده تا سیزده بارداری صورت می گیرد ، که معیار مهمی در تست های غربالگری سه ماهه اول جهت بررسی تریزومی های شایع ( سیزده و هجده و بیست و یک ) می باشد.
سونوگرافی بررسی آنومالی های جنینی و تعیین جنسیت. با انجام سونوگرافی آنومالی که در هفته هجده تا نوزده بارداری انجام می شود. در این سونوگرافی تمامی ناهنجاری های جنین در اندامها و وضعیت صورت و لب ها و گوش و چشم و دیافراگم و مغز و ستون فقرات و کلیه ها و قلب به صورت کامل مورد بررسی قرار می گیرد.
سونوگرافی هفته بیست و هشت بارداری برای وضعیت وزن جنین با توجه به نمودارهای استاندارد صورت می گیرد.
در صورتی که بارداری روند غیر طبیعی داشته باشد و مشکلات خاصی به وجود آید ممکن است سونوگرافی های دیگری نیز برای خانم باردار توصیه شود.