برای بیماران : آبله مرغان در بارداری
آبله مرغان یک بیماری ویروسی است که نام ویروس  واریسلا زوستر  می باشد .این بیماری با تظاهرات تاولهای پوستی در بدن معمولا به دنبال تب بروز می کند. اکثر افراد در کودکی و نوجوانی به این بیماری مبتلا می شده اند لذا اکثر خانمها در سنین باروری بالغ بر ۹۵ درصد آنتی بادی ضد این ویروس را در بدن خود دارند و نسبت به آبله مرغان ایمنی کافی دارند. در صورتی که خانم باردار قبلا سابقه ابتلا به آبله مرغان ندارد و یا به یاد نمی آورد بهتر است حتما از تماس با فرد مبتلا به آبله مرغان به شدت پرهیز نماید. در صورتی که از ابتلا خود به آبله مرغان مطمئن نمی باشید می توانید از پزشک خود درخواست نمایید تا آزمایش آنتی بادی ضد واریسلا برای شما را انجام دهد و در صورت وجود آنتی بادی در بدن شما از ابتلای خود اطمینان حاصل نمایید.
از عوارض مهم آبله مرغان بر روی جنین می توان به رشد کم و تاخیری جنین ، میکروسفالی ، عقب ماندگی ذهنی ، مشکلات چشمی اشاره کرد.
در صورتی که خانمی در گذشته آبله مرغان نگرفته باشد باید حتما از تماس با فرد مبتلا به آبله مرغان در بارداری بشدت پرهیز نمایید و در صورتی که تماس با فرد مبتلا داشته باشد حتما باید به پزشک متخصص عفونی مراجعه نماید تا در صورت نیاز برای ایشان ایمونوگلوبین زودتر تزریق شود.