اخبار پایگاه : واکسن روسی کرونا را بیشتر بشناسیم
براساس نتایج منتشر شده از یک تحلیل مقدماتی آزمایشات فاز سوم انسانی در نشریه معتبر پزشکی "Lancet" در ۲ فوریه۲۰۲۱، واکسن Sputnik V ساخت کمپانی گامالیا کشور روسیه بر روی  بیست هزار نفر آزمایش شده و میزان اثر بخشی آن ۹۱.۶% گزارش شده است. یعنی در ۹۱.۶ % از افرادی که واکسن را تزریق می کنند، ایمنی موثر ایجاد می شود و احتمال دارد در ۸.۴% از افراد دریافت کننده واکسن سطح ایمنی مطلوب و مورد انتظارحاصل نشود و اثر بخشی آن در سالمندان و افراد با ضعف ایمنی کمتر باشد. این واکسن در پیشگیری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ بر اثر کرونا موثر بوده و عارضه جانبی جدی نداشته است. تاکنون بیست کشور جهان از جمله روسیه، امارات متحده عربی، آرژانتین، الجزایر، ونزوئلا، مجارستان، بلاروس، بولیوی، صربستان، فلسطین و...از فوریه ۲۰۲۱ واکسیناسیون خود را با این واکسن آغاز کرده اند.
این واکسن نوترکیب برای ایجاد مصونیت علیه ویروس کرونا است که با استفاده از وکتور(حامل) آدنو ویروس انسانی ۲۶ برای نوبت اول و آدنو ویروس انسانی ۵ برای واکسن نوبت دوم تولید شده است. ژن تولید گلیکوپروتیین s ( مربوط به اسپایک ویروس) در ژنوم آدنوویروس قرار داده شده است بنابر این آدنوویروس در سطح خودش این آنتی ژن را بروز خواهد داد که باعث تحریک سیستم ایمنی می شود. آنتی ژن S سبب اتصال آدنوویروس به سلولهای بدن شده و با تحریک سیستم ایمنی و تولید پادتن می تواند از ابتلا به بیماری کرونا در آینده محافظت نماید.
این واکسن در دو نوبت به فاصله ۲۱ روز از یکدیگر تجویز می شود. تاکید می شود که نوع واکسن نوبت اول و دوم با هم متفاوت است و باید حتما به این موضوع توجه شود. برای افتراق ویال ها، ویال های نوبت اول آبی رنگ و ویال های نوبت دوم قرمز رنگ هستند.