اخبار پایگاه : روز جهانی پارکینسون
روز جهانی پارکینسون
بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که به طور عمده بر نورون های تولید کننده دوپامین در یک منطقه خاص در مغز اثر می گذارد. دوپامین نقش مهمی در تنظیم حرکت بدن دارد و کاهش آن می تواند علت بسیاری از علائم بیماری پارکینسون در فرد مبتلا باشد. علت این عارضه ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باشد. امروزه بالغ بر سی و یک ژن با توارث اتوزوم غالب و اتوزوم مغلوب در بروز این بیماری شناخته شده است.
علائم بالینی شایع این بیماری شامل لرزش دستها و انگشتان و اهسته شدن حرکات (برادی کینزی) و سفتی و اسپاسم عضلانی و اختلال در وضعیت تعادل فرد و مشکل در حرف زدن و تکلم می باشند.
در انتهای روند بیماری ممکن است مشکلات رفتاری و زوال عقل رخ دهد. پارکینسون اغلب به عنوان بیماری افراد مسن شناخته شده است در حالی که در مواردی نیز بیماری در بین جوانان بروز می کند و اغلب پارکینسون جوانان که در سنین پایین و زیر چهل سال بروز می کند به دلایل ژنتیکی رخ می دهد و تقریبا پانزده درصد افراد مبتلا به پارکینسون سابقه خانوادگی این اختلال را در خانواده ذکر می کنند.
امروزه با انجام آزمایش ژنتیک هول اگزوم بررسی ژن های شناخته شده امکان پذیر می باشد و پس از تعیین نوع ژن درگیر در بروز بیماری امکان شناسایی افراد در معرض خطر بیماری وجود دارد. با انجام آزمایش ژنتیک افرادی که در خانواده این جهش ژنتیکی را از والدین خود به ارث برده اند و ممکن است در آینده علامت را بروز دهند شناسایی می شوند.