برای بیماران : تاثیر افزایش سن زنان در بارداری
تصمیم گیری برای بچه دار شدن یکی از مهم ترین تغییرات زندگی زن و شوهرها می باشد بسیاری از افراد بلافاصله بعد از ازدواج باردار می شوند و برخی دیگر تا مدتها بارداری را به تعویق می اندازند. بارداری در سنین بالای مادر ممکن است عواقبی داشته باشد. بر اساس تحقیقات هنگامی که دخترها به بلوغ می رسند می توانند تخمک گذاری داشته باشند و در نتیجه بارداری  صورت  می گیرد و با افزایش سن خانمها قدرت باروری کاهش می یابد. به طور معمول زنان از دهه چهارم زندگی شان به بعد با کاهشی قدرت باروری مواجه خواهند شد. بهترین قدرت باروری در زنان در دهه دوم و سوم زندگی می باشد که در این دوره از زندگی بیشترین و با کیفیت ترین تخمکها وجود دارد.
در بارداری های سنین بالای مادر خطر سقط جنین و بیماری های ژنتیکی نظیر اختلالات کروموزومی نظیر سندرم داون و دیگر تریزومی ها افزایش می  یابد و بارداری های پر خطرتری محسوب می شوند و احتمال خطرات زایمان زودرس و تولد و نقص مادر زادی جنین افزایش می یابد.
بیماری هایی مانند دیابت و افزایش فشار خون هم از شایع ترین بیماری های زنان در سنین بالا میباشد  که در زنانی که  بعد از سی و پنج سالگی باردار می شوند این بیماری ها منجر به عوارض دیابت بارداری و مسمومیت بارداری میشود . در سنین بالای مادر در صورتی که با روش طبیعی بارداری صورت نگیرد باید از روش های کمک باروری مانند آی وی اف و آی یو آی  بارداری صورت گیرد و در صورت عدم بارداری با روش های فوق باید از روش های اهدای تخمک یا جنین استفاده کرد.
امروزه در مواردی که خانم در سنین باروری می باشند ولی به هر دلیل نظیر عدم ازدواج یا  بیماری یا عدم شرایط مالی و روحی ، آمادگی برای تشکیل خانواده یا بچه دار شدن وجود ندارد ولی خانواده تمایل دارند در آینده بارداری صورت گیرد ، این خانم ها می توانند از روش فریز کردن (انجماد) تخمک استفاده کنند. در این روش ابتدا هورمونهای تحریک تخمک گذاری را دریافت می کنند و سپس تخمکها بازیابی و فریز می شوند. تخمکها تا سالها می توانند در حالت فریز باقی بمانند و در زمان مناسب جهت باروری استفاده شوند.