اخبار پایگاه : در مورد واریانت لامبدای ویروس کرونا چه می دانید؟
این روزها همه جا سخن از واریانت لامبدای ویروس کروناست. سویه لامبدا توسط WHO یک واریانت مورد توجه ارزیابی شده است. در این واریانت دو جهش T۷۶I ، G۷SV وجود دارد و چندین جهش دیگر در این سویه احتمال فرار از ایمنی و قدرت مقاومت بیشتر ویروس در مقابل ضد ویروس ها را به این واریانت می دهد.
این واریانت متاسفانه سرایت پذیری بالاتری نسبت به دلتا دارد. محققان دانشکده پزشکی نیویورک تحقیق بر روی اثر واکسن های mRNA رایج بر سویه لامبدا انجام دادند و دریافتند واکسن های مدرنا و فایزر قدرت خنثی کنندگی واریانت لامبدا را دارند.
بر اساس گفته متخصصان لامبدا جوانان را بیشتر از قبل درگیر می‌کند، کارشناسان اعلام کرده‌اند تاکنون گزارش موثقی در خصوص ورود ویروس لامبدا به کشور نداشتیم
بروز سویه های جدید کرونا ویروس اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر پوشیدن ماسک رعایت فاصله یک و نیم تا دو متر و شستن دست ها با الکل حتی در افراد واکسینه شده را بیش از پیش مشخص می کند.
به گفته متخصصان، کمبود دریافت مواد غذایی و کمبود ویتامین‌هایی مانند ویتامین C و A و D و تضعیف سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد؛ بنابراین مصرف روزانه منابع غذایی دارای ویتامین C مانند سبزی و سالاد همراه با غذا می‌تواند مقاومت بدن را در مقابل انواع بیماری‌ها از جمله کرونا افزایش دهد.
همچنین میوه‌هایی مانند پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، کیوی و سبزی‌هایی مانند انواع کلم، گل‌کلم، شلغم، فلفل سبز، فلفل دلمه‌ای، جعفری، پیازچه، شاهی، گوجه‌فرنگی از منابع غذایی دارای ویتامین C محسوب می‌شوند. هویج، کدو حلوایی و سبزی‌های سبز تیره مانند اسفناج، برگ‌چغندر و برگ‌های تیره رنگ کاهو نیز از منابع خوب ویتامین A هستند؛ بنابراین اگر مردم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، باعث می‌شود تا ابتلای یکی از اعضا، همه افراد خانواده را درگیر کند، افراد تا قبل از انجام واکسیناسیون در هنگام خروج از منزل و حضور در مراکز شلوغ باید از ماسک استفاده کنند و به هیچ ‌وجه شستن دست‌ها با آب و صابون را فراموش نکنند. مردم باید از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی بپرهیزند تا زنجیره انتقال بیماری کرونا قطع شود.