مطالب مفید : علل چاقی در کودکان

چاقی دوران کودکی در دهه های اخیر در اکثر جوامع بسیار شایع شده است ، مخصوصا در دوران کرونا به علت قرنطینه این مسئله شیوع بیشتری پیدا کرده است، از جمله علل شایع چاقی کودکان می توان به کمبود فعالیت های ورزش و نداشتن رژیم غذایی مناسب و کم کاری تیروئید، عوامل ژنتیکی بروز چاقی در خانواده اشاره کرد. در برخی موارد سندرم های ژنتیکی مثل آلستروم ، پرادرویلی ، سندرم کوهن و باردت بیدل نیز چاقی یافته همراه می باشد که البته در این سندرم ها علائم دیگری نیز وجود دارد.
کودکان با افزایش وزن و چاقی در معرض خطر بیماری های قلبی – عروقی زودرس و فشار خون بالا ، دیابت نوع دو و سنگ صفرا ، بدتر شدن آسم و وقفه تنفسی در خواب و در دختران سندرم تخمدان پلی کیستیک و مشکلات تاخیر و نامنظمی در سیکل عادت ماهانه میباشند.
علاوه بر این چاقی یکی از علل کمبود اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان و زمینه ساز افسردگی و اضطراب از طرد شدن در جمع های همسالان می شود.یکی از اصلی ترین گام ها در کنترل چاقی کودکان انجام فعالیت های فیزیکی و اصلاح سبک زندگی و تغذیه مناسب کم کالری با مصرف سبزیجات پروتئین و کم کربوهیدرات می باشد. در مواردی که چاقی بسیار شدید باشد می توان طبق نظر پزشک اطفال از روش های جراحی نیز بهره برد.
در صورتی که کودک یا نوجوان شما دچار اضافه وزن می باشند جهت پیشگیری و کنترل عوارض ناشی از آن با متخصص غدد و تغذیه سریعا مشورت نمایید.