برای بیماران : با علائم سرطان تخمدان تخمدان آشنا شوید
سرطان تخمدان نوعی سرطان است که از تخمدان آغاز می‌شود. معمولا سرطان تخمدان تا زمانی‌ که به لگن خاصره و شکم گسترش نیابد، شناسایی نمی‌شود. درمان سرطان تخمدان در این مرحله دشوارتر است و اغلب، سرطان تخمدان در این مرحله باعث مرگ می‌شود. احتمال درمان موفقیت‌آمیز سرطان تخمدان در مراحل اولیه که سرطان محدود به تخمدان است، بیشتر است. معمولا از جراحی و شیمی‌درمانی برای درمان سرطان تخمدان استفاده می‌شود.چهار علامتی که در زنان مبتلا به سرطان تخمدان در عموم زنان شایع ‌تر هستند، ‌عبارتند از: نفخ معده و افزایش اندازه شکم؛ درد شکمی یا لگنی؛ اشکال در غذا خوردن و احساس سیری زودرس و تکرر و فوریت ادرار.بر اساس این رهنمود  هر زنی که یک یا تعداد بیشتری از این علایم را تقریبا هر روز برای چند هفته تجربه می ‌کند باید به یک پزشک بالینی ترجیحا متخصص زنان و زایمان مراجعه کند تا مورد معاینه لگنی قرار گیرد. اگر معاینه لگنی فرد مشکوک بود، معمولا به دنبال آن از یک روش غیرتهاجمی تشخیصی، سونوگرافی از راه واژن و احتمالا اندازه ‌گیری خونی یک شاخص سرطان به نام CA-۱۲۵ استفاده می‌ شود.
تنها راه تشخیص قطعی سرطان تخمدان در حین جراحی است که بهتر است به وسیله متخصص زنانی که در زمینه سرطان تخمدان تجربه دارد، انجام شود.
یافته های اخیر دانشمندان نشان می‌دهد، جهش ژن BRCA در خانم ها نه تنها در ارتباط با سرطان‌های سینه و تخمدان می‌باشد، بلکه خطر ابتلا به نوع خطرناکی از سرطان رحم را نیز افزایش می‌دهد.
ژن های BRCA۱ و BRCA۲ گاهی با نام ژن های سرطان سینه نیز شناخته می‌شوند زیرا برای زنان دارای این آلل ها خطر بسیار بالاتری در ابتلا به سرطان سینه و یا تخمدان وجود دارد.امروزه امکان بررسی ژنهای مرتبط با روش NGSامکانپذیر هست.