مطالب مفید
یک نوع  تقسیم بندی بارداری دوقلویی براساس ساک بارداری است.
دی کوریون –  دی آمینون : در این حالت هر کدام از جنین ها دو کیسه آمینون (کیسه آب) و دو جفت جداگانه دارند که این جنین ها معمولا غیر همسان می باشند.
مونوکوریون – دی آمنیون : در این بارداری جفت مشترک می باشد ولی کیسه آمنیون جنین ها جداست و جنین ها همسان می باشند.
مونوکوریون – مونوآمنیون : این دوقلوها کیسه آمنیون و جفت مشترک دارند و همسان می باشند.

 
در بدن انسان برای تنظیم سوخت و ساز و متابولیسم هورمونهایی توسط غده تیروئید ترشح می شوند که در صورت علائم بالینی و آزمایشگاهی دال بر کم کاری یا پر کاری تیروئید باید درمان صورت گیرد. زمانی این بیماری ها ممکن است خطرناک باشد که پای یک جنین نیز در میان باشد و مادر دچار اختلالات تیروئید در بارداری باشد. جنین در ماه های اولیه بارداری برای رشد خود به هورمونهای تیروئید مادر وابسته است. زنانی که قبل از اقدام به بارداری دچار اختلالات کم کاری یا پرکاری تیروئید می باشند باید طبق نظر پزشک معالج خود درمان را شروع کنند و همچنین زنانی که یکی از بستگان نزدیک خود مانند مادر یا خواهر دچار کم کاری تیروئید می باشند. بهتر است قبل از اقدام به بارداری و در طول بارداری حتما آزمایشهای اولیه بررسی تیروئیدی را  انجام دهند.لازم به ذکر است که آزمایش های بررسی تیروئید جز آزمایش های روتین قبل از بارداری می باشد. 
با مدیریت صحیح و درمان مناسب مشکلات تیروئیدی در بارداری ، می توانید یک بارداری سالم را تجربه کنید و هیچ مشکلی برای جنین شما ایجاد نخواهد شد. از آن جایی که مشکلات تیروئید نظیر کم کاری تیروئید درمان نشده مخصوصا در سه ماهه اول بارداری می تواند ضریب هوشی پایین و مشکلات رشد جنین را به همراه داشته باشد حتما قبل از اقدام به بارداری بررسیهای لازم صورت گیرد و در طی بارداری نیز تحت نظر پزشک معالج خود داروها را حتما مصرف نمایید .


 
آنمی فانکونی یا کم خونی فانکونی یک بیماری ژنتیکی است که بیشتر بخش های بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. افراد مبتلا به این بیماری نارسایی مغز استخوان (پان سیتوپنی) که شامل کاهش هر سه رده سلول های خونی گلبول قرمز و سفید و پلاکت می باشد و ناهنجاری های فیزیکی نظیر کوتاهی قد ، فقدان انگشت شست و مشکلات کلیوی و مشکلات پوستی نظیر تیرگی پوست  را معمولا دارند.
حدود بیست و یک ژن در بروز بیماری موثر می باشند اکثر ژن های درگیر دارای توارث اتوزوم مغلوب می باشد و فقط در یک  تیپ  بیماری (آنمی فانکونی تیپ ب) وابسته به جنس مغلوب می باشد و ژن مسئول بیماری روی کروموزوم ایکس قرار دارد. تشخیص اولیه بیماری با یافته های غیر طبیعی آزمایش خون و ناهنجاری های ذکر شده  می باشد و تشخیص بیماری بر اساس بررسی Breakage  کروموزومی یا بررسی مولکولی   ژنهای انمی فانکونی  می باشد و در حال حاضر با انجام آزمایش WES بررسی پانل کامل ژنهای شناخته شده بیماری امکان پذیر می باشد.

 
از جمله عوامل موثر بر کاهش باروری مردان به طور خلاصه می توان به مصرف نوشیدنی های الکلی ، سیگار کشیدن ، ماری جوانا و مصرف مخدر دیگر که تمامی این مواد می توانند بر کاهش تعداد اسپرم ها و کاهش کیفیت اسپرم تاثیر بگذارند.
برخی عوامل محیطی در کار نیز روی کمیت و کیفیت اسپرم ها اثر می گذارند مانند قرار گرفتن مداوم در معرض عوامل خاصی نظیر سرب ، آفت کش ها و جیوه و قرار گرفتن در معرض اشعه مانند افرادی که در مراکز رادیوتراپی مشغول به فعالیت هستند.
تغذیه نامناسب قبل از اقدام به بارداری نیز می تواند بر کیفیت و کمیت اسپرم تاثیر گذار باشد از جمله عوامل اثبات شده می توان به کمبود روی در آقایان اشاره کرد. که در این مورد مصرف مکمل های غذایی و ویتامین خاص می تواند منجر به بهبود قدرت باروری مردان شود.
اگر تصمیم به پدر شدن دارید بهتر است قبل از اقدام به بارداری مصرف الکل ، تنباکو ، سیگار ، ماری جوانا و هر نوع ماده مخدر را کنار بگذارید یا به حداقل میزان ممکن مصرف نمایید و در صورت وجود بیمارهای نظیر فشار خون بالا و دیابت و واریکوسل (اتساع وریدهای ناحیه بیضه که باعث گرم شدن بیش از حد ناحیه و کاهش اسپرم ها می شود) و افسردگی و اضطراب و مصرف داروهای خاص حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید و مدیریت و درمان موثر این بیماریها را هر چه سریعتر انجام دهید.

 
در تست عرق مقدار سدیم و کلر موجود در عرق اندازه گیری می شود. ورود و خروج کلر به سلول ها به کمک پروتئینی به نام CFTR صورت می گیرد.
در بیماری CF یا کیستیک فیبروزیس جهش در ژن CFTR صورت می گیرد. در بیماران مبتلا به بیماری CF یا کیستیک فیبروزیس جهش در ژن CFTR باعث کاهش تولید یا اختلال عملکرد پروتئین مربوطه می شود. مهم ترین کاربرد تست عرق برای تشخیص بیماری سیستیک فیبروزیس می باشد و در مواردی که فرد مبتلا دارای عرق یا بوسه شور یا عفونتهای مکرر مجاری تنفسی و مشکلات گوارشی نظیر اسهال چرب و سوتغذیه باشد درخواست می شود. برای جمع آوری نمونه عرق از روش های مختلفی نظیر دارو و گرما و ورزش برای تحریک غدد عرق استفاده می شود.
در صورتی که کلر در تست عرق بالای ۶۰ mmol/ l باشد توصیه به بررسی آزمایش ژنتیک بیماری CF می شود.